Sedimed

Małgorzata Stachowiak - Lekarz rodzinny, dietetyka - Wrocław

Małgorzata Stachowiak

Jestem lekarzem, z ogromnym zainteresowaniem i zamiłowaniem do dietetyki i nowej gałęzi medycyny – medycyny stylu życia. Połączenie tych dziedzin daje mi możliwość holistycznego leczenia nadwagi i otyłości za pomocą nie tylko farmakoterapii ale przede wszystkim zmian w stylu życia. Leczenie otyłości nie polega wyłącznie na zrzuceniu zbędnych kilogramów i dążeniu do szczupłej sylwetki. Nadwaga i otyłość to poważne schorzenia, które mają wiele komplikacji metabolicznych. Istotą leczenia jest znalezienie przyczyny nadmiernej masy ciała pacjenta. Choć nie bez znaczenia są uwarunkowania genetyczne, istotą tych chorób jest zaniedbanie stylu życia. Pacjenci przez lata żyją z nieprawidłowymi przekonaniami dotyczącymi jedzenia. Kluczowe jest w tym przypadku odpowiednie podejście psychologiczne.

Ukończyłam studia medyczne na wydziale lekarskim w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie w 2014 r. Następnie, po ukończonym stażu rozpoczęłam pracę jako lekarz rodzinny. Podczas pracy zaobserwowałam, że znaczna część pacjentów mierzy się z nadwagą i otyłością i powikłaniami tych chorób. Skłoniło mnie to do zgłębiania wiedzy w tym temacie i chęci pomocy takim pacjentom. W trakcie swojej pracy kładłam również nacisk na edukację pacjentów zdrowych w kwestii profilaktyki chorób, zalecając odpowiednie badania profilaktyczne i zalecenia żywieniowe.

Dodatkowo, obecnie poszerzam swoją wiedzę uczęszczając poza swoją podstawową pracą na studia podyplomowe z zakresu psychodietetyki.

Posiadam certyfikat Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Jestem członkiem amerykańskiego Towarzystwa American College of Lifestyle Medicine.

W moim gabinecie prowadzę:

  • leczenie nadwagi i otyłości;
  • konsultacje dla osób zdrowych, z prawidłową masą ciała, chcących uzyskać informacje jakie zmiany w stylu życia mogłyby wprowadzić aby cieszyć się zdrowiem jak najdłużej i zapobiec chorobom metabolicznym związanym z nieprawidłowym stylem życia,
  • leczenie osób z insulinoopornością, stanem przedcukrzycowym, cukrzycą typu 2, hipercholesterolemią, podwyższonym poziomem kwasu moczowego. Cały proces terapeutyczny odbywa się w oparciu o indywidualny plan dietetyczny (przygotowywany po wizycie) i dotyczący zmian w innych obszarach życia, zgodnie z ideą medycyny stylu życia. Wdrażam również konieczną farmakoterapię.

W trakcie konsultacji dokonuję:

Pomiarów antropometrycznych, ocenę składu ciała za pomocą specjalistycznego certyfikowanego analizatora masy ciała.

Oceniam wyniki badań laboratoryjnych oraz ewentualne wskazania do farmakoterapii, leczę schorzenia towarzyszące nadwadze i otyłości, np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, w tym również stosując celowaną, spersonalizowaną farmakoterapię.

Prowadzę dialog motywujący pacjenta do podjęcia działań, wspólnie z pacjentem wyznaczamy realne cele, możliwe do uzyskania w konkretnym czasie, układam również indywidualną dietę.

Wizyty odbywają się w filii we Wrocławiu przy ul. Przyjaźni 66/6 – wejście jak do przychodni CathMed.