Cennik

Diabetologia

Konsultacja diabetologiczna (pierwsza wizyta)
270 zł
Konsultacja diabetologiczna (kolejna wizyta)
230 zł
Pompa insulinowa (wizyta “pompowa”)
270 zł
Cukrzyca ciężarnych (pierwsza wizyta)
200 zł
Cukrzyca ciężarnych (kolejna wizyta)
180 zł

Diabetolog

Czym jest diabetologia?

Diabetologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się prawidłowym rozpoznaniem profilaktyką i leczeniem cukrzycy i innych schorzeń wynikających z homeostazy glikemii. Na konsultację u diabetologa można umówić się w Centrum Medycznym Sedimed.

Co leczy diabetolog?

Diabetolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem cukrzycy i jej powikłań. W ofercie naszych gabinetów są m.in. wizyty diabetologiczne, leczenie insulinooporności ze szkoleniem z diety, szkolenie z diety w cukrzycy ciążowej, ustalanie dawek insuliny u ciężarnych, szkolenia na temat zapobiegania powikłaniom cukrzycy, leczenie cukrzycy typu 1 i 2 oraz cukrzycy młodych dorosłych.

Diabetologia to również leczenie hiperinsulinemii, hipoglikemii reaktywnej, ustalanie postępowania dla pacjentów z nieprawidłową glikemią na czczo lub nieprawidłową tolerancją glikemii. Leczenie zespołu metabolicznego.

Kiedy należy umówić się do diabetologa?

Jeśli stwierdzasz u siebie wahania glikemii, odczuwasz nadmierną senność, masz trudności z uregulowaniem glikemii mimo stosowania diety. Stwierdzono u Ciebie powikłania cukrzycowe. Chorujesz na cukrzycę i chciałbyś uniknąć odległych powikłań cukrzycy jak zawał mięśnia sercowego czy niewydolność nerek.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u diabetologa?

Na konsultację z diabetologiem warto zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną oraz wyniki najistotniejszych badań, które informują m.in. o poziomie glukozy i insuliny, ciśnieniu tętniczym, pracy serca, masie ciała (indeks BMI).

Na około tydzień przed wizytą u diabetologa warto prowadzić dzienniczek żywieniowy, ponieważ istotną częścią konsultacji ze specjalistą jest szczegółowy wywiad medyczny dotyczący sposobu żywienia. Powinny znaleźć się w nim wszystkie posiłki, napoje i przekąski z uwzględnieniem wagi, godziny spożycia, a także sposobu przygotowania.

Jak wygląda leczenie u diabetologa?

Leczenie diabetologiczne jest złożone i wymaga interdyscyplinarnej współpracy różnych specjalistów. Diabetolog może zastosować u pacjenta farmakologiczne leczenie cukrzycy, m.in. zalecając przyjmowanie insuliny, nieinsulinowych leków lub preparatów hormonalnych. Konieczne jest także wdrożenie zaleceń dotyczących sposobu żywienia i tutaj właśnie konieczna jest współpraca z dietetykiem.

W przypadku powikłań cukrzycy pacjent powinien regularnie konsultować się także z innymi specjalistami, np. kardiologiem (nadciśnienie), dermatologiem (stopa cukrzycowa), reumatologiem (zapalenia stawów i tkanek miękkich), okulistą (zaćma i jaskra).