Cennik

Neurochirurgia

Konsultacja neurochirurgiczna (pierwsza wizyta)
300 zł
Konsultacja neurochirurgiczna (kolejna wizyta)
270 zł

Neurochirurg

Neurochirurg zajmuje się specjalizacją zwaną neurochirurgią – dziedziną medycyny, w której kręgu zainteresowań znajdują się różnorodne choroby układu nerwowego. Specjaliści z tej dziedziny zajmują się zarówno ich diagnozowaniem, jak i leczeniem. Skierowanie na konsultację u neurochirurga otrzymują pacjenci, którzy zgłaszają lekarzowi pierwszego kontaktu problemy, których przyczyną mogą być problemy z układem nerwowym. Do najczęstszych objawów, na które się skarżą są np. zawroty głowy, mrowienie kończyn, dyskopatie kręgosłupa oraz częste omdlenia.

Jakie schorzenia leczy neurochirurg?

Specjaliści z tej dziedziny zajmują się głównie obwodowym układem nerwowym, mózgowiem oraz rdzeniem kręgowym, a także układem naczyniowym dostarczającym krew do tych części organizmu.

Do neurochirurga najczęściej kierowani są pacjenci, u których leczenie farmakologiczne nie przyniosło żadnych efektów. Do chorób, którymi zajmują się neurochirurdzy zaliczamy dyskopatię szyjną, guzy mózgu czy urazy rdzenia kręgowego ale również i stany po udarach mózgu spowodowanych krwawieniami.

Najczęściej przeprowadzane badania

Pacjent trafiający do specjalisty w pierwszej kolejności kierowany jest na badania, które pomogą określić charakter jego problemów zdrowotnych. Najczęściej zalecanymi badaniami, mającymi umożliwić identyfikację ewentualnych schorzeń i postawienie diagnozy, jest tomografia komputerowa oraz emisyjna, RTG, badania ultrasonograficzne oraz rezonans magnetyczny. Bardzo często zalecane jest również przeprowadzenie badań laboratoryjnych, takich jak badanie biochemiczne, krwi, moczu, płynu mózgowo-rdzeniowego czy endokrynologiczne.

Metody leczenia wykorzystywane w neurochirurgii

Ze względu na to, że do specjalistów tego typu kierowani są przeważnie pacjenci, u których leczenie farmakologiczne nie przyniosło efektów, najczęściej rozważane jest przeprowadzenie zabiegu. Formy leczenia wykorzystywane przez lekarzy neurochirurgów są mniej lub bardziej inwazyjne. Należy do nich np. endoskopowe usunięcie przepukliny dysku, stabilizacja kręgów implantem elastycznych lub operacje wycięcia guzów mózgu.

Lekarze pracujący w CM Sedimed kierują się dobrą praktyką lekarską i wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Neurochirurgicznego.