Ortopeda dziecięcy

Ortopeda dziecięcy zajmuje się chorobami narządu ruchu u noworodków, dzieci i młodzieży. Najczęściej na badania profilaktyczne do ortopedy dziecięcego trafiają niemowlęta w celu wykonania badania USG stawów biodrowych. Celem tego badania jest przede wszystkim wykluczenie wad, które mogą mieć wpływ na dalsze funkcjonowanie i rozwój dziecka.
Wśród leczonych chorób ortopedy dziecięcego należą m.in.:

  • skolioza
  • dysplazja stawów biodrowych
  • deformacje kręgosłupa u dzieci
  • wady postawy

USG stawów biodrowych (USG bioderek)

USG bioderek zalecane jest u małych pacjentów (niemowlęta między 6 a 16 tygodniem życia). Następna kontrola jeśli wszystko jest w porządku wskazana gdy dziecko zacznie samodzielnie chodzić. Do objawów takich zalicza się m.in. objaw przeskakiwania stawu biodrowego (objaw Ortolaniego) lub objaw przemieszczania główki stawu biodrowego poza panewkę (objaw Barlowa). Oba podsatwowe objawy są sprawdzane przez doświadczonego lekarza w naszej placówce. Dodatkowo również rodzic może sam zauważyć pewne nieprawidłowości u swojego dziecka takie jak np. niesymetryczne ułożenie kończyn dolnych, różnice w długości nóg, opór podczas poruszania kończyną dolną.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania małego pacjenta. Jest bezpieczne, szybkie i bezbolesne. Rodzic może cały czas być z dzieckiem w trakcie badania, a wynik otrzymuje od razu na wizycie. W cenie wizyty w naszej placówce jest USG bioderek wraz z kolsultacją dla rodzica i ewentualnymi zaleceniami w wypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości.

Nasi lekarze mają spore doświadczenie w diagnozowaniu i dalszym postępowaniu u takich pacjentów. Doświadczenie często zdobywali na stażach zagranicznych m.in. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

W celu umówienia wizyty wystarczy wybrać jednego z naszych lekarzy i dogodny termin i umówić się na wizytę. Lekarze w naszym Centrum ściśle współpracują z Europejskim Towarzystwem Ortopedii Dziecięcej.