Leczenie otyłości Szczecin

Otyłość jest chorobą przewlekłą, która ma tendencję do nawrotów. Niestety o otyłości mówi się dzisiaj w kategoriach epidemii, ponieważ osób otyłych przybywa w szybkim tempie, a sama choroba stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia publicznego i skraca czas przeżywalności osób, u których występują choroby praktycznie wszystkich układów bądź narządów. Leczenie otyłości w Szczecinie jest możliwe w Centrum Medycznym w Sedimed.

Dlaczego należy leczyć otyłość?

Otyłość to poważna choroba, która może pociągać za sobą kolejne konsekwencje zdrowotne. Mowa tu m.in. o cukrzycy, chorobach układu sercowo-naczyniowego czy zwyrodnieniach stawów, które ograniczają sprawność fizyczną. Leczenie otyłości powinno pomoże zatem zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych chorób.

Leczenie otyłości Szczecin – diagnostyka

Skuteczność leczenia otyłości zależy od postawienia prawidłowej diagnozy przyczyn tej choroby. Mogą mieć one różne podłoże, m.in.:

  • diabetologiczne – przyczyną nadmiernej masy ciała mogą być m.in. insulinooporność i cukrzyca;
  • endokrynologiczne – otyłość może wynikać np. z nadczynności tarczycy czy nieprawidłowego stężenia hormonów regulujących głód i apetyt;
  • dietetyczne – nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej także prowadzą do otyłości;
  • psychologiczne – problemy natury psychologicznej mogą w przypadku niektórych osób powodować nadmierne łaknienie (tzw. zajadanie stresu).

Dlatego leczenie otyłości w Szczecinie w Centrum Medycznym Sedimed zawsze rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem i zalecenia wykonania badań, które pomogą zdiagnozować przyczynę problemu.

Leczenie otyłości Szczecin – metody

Leczenie otyłości może mieć różny charakter. Specjaliści z Centrum Medycznego Sedimed w Szczecinie mogą prowadzić u pacjentów z otyłością:

  • zachowawcze leczenie otyłości – ustalenie diety przez dietetyka oraz aktywności fizycznej przez ortopedę czy fizjoterapeutę, może być wsparte metodami farmakologicznymi;
  • farmakologiczne leczenie otyłości – odpowiedni lekarz, np. diabetolog lub endokrynolog, w zależności od przyczyn otyłości zaleca terapię z wykorzystaniem odpowiednich leków.

W przypadkach otyłości 2. stopnia lub otyłości 3. stopnia konieczne może okazać się skierowanie pacjenta na leczenie otyłości metodami chirurgicznymi.