Leczenie otyłości

Otyłość stanowi coraz większy problem nie tylko na terenie Polski, ale także na całym świecie. Należy pamiętać, że jest to choroba, która nie stanowi jedynie kwestii estetycznej, nieleczona może prowadzić to różnorodnych problemów zdrowotnych, również zagrażających życiu. Do jej przyczyn możemy zaliczyć niewłaściwą dietę, a w efekcie nieodpowiedni bilans energetyczny, złą przemianę materii, skłonności genetyczne, nieodpowiednie nawyki żywieniowe i niewłaściwą dietę oraz wiele innych czynników, zarówno psychicznych, jak i fizycznych.

Czym jest otyłość?

Zarówno otyłość, jak i nadwagę, definiujemy ją jako stan, w którym organizm posiada podwyższoną ilość tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać, że u mężczyzn otyłość zaczyna się, gdy tkanka tłuszczowa obejmuje 25% masy ciała, podczas gdy u kobiet jest to 30% masy. Wyróżniamy pierwszy stopień otyłości, a następnie otyłość kliniczną oraz skrajną. Zależnie od jej przyczyn oraz stopnia można zastosować odmienne sposoby leczenia. W większości przypadków są to konsultacje żywieniowe i dietetyczne oraz zachęta do ruchu oraz aktywności fizycznych. Stosowane są także terapie farmakologiczne, a w skrajnych przypadkach leczenie chirurgiczne.

Leczenie otyłości

Sięgając po pomoc należy pamiętać, że skuteczność terapii w większości przypadkach będzie zależała od zaangażowania pacjenta. Będzie to czynnik decydujący, w przypadku leczenia opartego na zmianie nawyków żywieniowych oraz wprowadzeniu dodatkowej aktywności fizycznej. Ze względu na to, że przyczyny otyłości mogą być bardzo różnorodne, do każdego pacjenta należy podejść w sposób indywidualny. Właśnie dlatego każda wizyta rozpoczyna się od wywiadu oraz badania. Takie podejście pozwala na określenie problemów pacjenta. Zależnie od danego przypadku podejmowane są inne, odpowiednio dobrane kroki. Najczęściej jest to porada dietetyczna obejmująca konsultację żywieniową oraz zachętę do ruchu. Najistotniejszym bowiem czynnikiem będzie wypracowanie u pacjenta właściwych nawyków żywieniowych oraz zmiana stylu życia, pozwalająca na zejście z dodatniego bilansu kalorycznego.