Gastrolog Szczecin
Gastrolog zajmuje się dziedziną medycyny – gastroenterologią obejmującą choroby układu pokarmowego. Obejmuje ona diagnostykę oraz leczenie schorzeń przełyku, żołądka, jelita, odbytu, gruczołów trawiennych (wątroba, trzustka), jak i dróg żółciowych.
Z konsultacji gastrologa warto skorzystać szczególnie w przypadku odczuwania takich dolegliwości jak wzdęcia i ból żołądka, mdłości, uczucie pełności, biegunki lub zaparcia, bóle wątroby, trudności z przełykaniem czy też obecność w stolcu krwi bądź śluzu. Powodem do niepokoju powinien być również nagły spadek wagi niezwiązany z dietą czy aktywnością fizyczną.
Wizytę u gastrologa rozpoczyna wywiad z pacjentem, a następnie przeprowadzane jest podstawowe badanie palpacyjne polegające na uciskaniu brzucha pacjenta celem wykrycia, w których miejscach pojawia się bolesność. W razie potrzeby wykonywane jest badanie USG jamy brzusznej. Może być konieczne również wykonanie gastroskopii, kolonoskopii oraz badań krwi. Opieka medyczna w przypadku wykrycia chorób układu pokarmowego opiera się przeważnie na zmianie diety oraz wprowadzeniu leczenia farmakologicznego. W przypadku podejrzenia zmian nowotworowych pacjent kierowany jest także na konsultację onkologiczną.
W szczecińskim centrum medycznym Sedimed dostępne są konsultacje gastroenterologiczne oraz internistyczne, jak również USG jamy brzusznej. Badania wykonują dr n. med. Krzysztof Dąbkowski oraz dr Wojciech Kowalski. Możesz u nas umówić wizytę przez internet, klikając tutaj.
Gastrolog swym zakresem obejmuje diagnostykę i leczenie chorób takich jak:
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (colitis ulcerosa),
- choroba refluksowa przełyku,
- grzybica przełyku,
- choroba wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
- choroba trzewna (celiakia),
- nieokreślone zapalenia jelita grubego,
- zespół jelita drażliwego (IBS).
Dodatkowo do zakresu leczenia gastrologa należą również choroby wątroby takie jak np.:
- żółtaczka mechaniczna (kamica przewodów żółciowych, kamica pęcherzyka żółciowego),
- diagnostyka wodobrzusza,
- leczenie żylaków przełyku,
- marskość wątroby,
- stłuszczenia wątroby,
- pierwotne stwardniejące zapalenie dróg żółciowych.
Do narządów jamy brzusznej będących w zainteresowaniu gastrologa są również choroby trzustki:
- przewlekłe zapalenie trzustki,
- torbiele trzustki,
- autoimmunologiczne zapalenie trzustki,
- diagnostyka nowotworów przewodu pokarmowego.
Jak przebiega wizyta u gastrologa?
Konsultacja gastrologiczna rozpoczyna się od przeprowadzenia z pacjentem wywiadu medycznego, dotyczącego m.in. dolegliwości, diety, błędów żywieniowych, trybu życia. Następnie lekarz wykonuje badanie palpacyjne, czyli delikatne uciskanie brzucha w celu zlokalizowania bolesności. Jednym z podstawowych badań gastrologicznych jest USG jamy brzusznej, pozwalające zobrazować narządy układu pokarmowego.
W razie podejrzenia poważniejszych schorzeń gastrolog może skierować pacjenta np. na gastroskopię, kolonoskopię, badania laboratoryjne z krwi lub kału lub konsultację onkologiczną w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych.
Kiedy udać się do gastrologa?
Wskazania do wizyty u gastrologa w Szczecinie w Centrum Medyczny Sedimed to najczęściej dolegliwości w obszarze układu pokarmowego, m.in. bóle w jamie brzusznej i podbrzuszu, wzdęcia, mdłości, uczucie pełności, zaparcia i biegunki, problemy z przełykaniem czy obecność w kale krwi lub śluzu. Objawem, który powinien budzić niepokój i również jest wskazaniem do odbycia konsultacji z gastrologiem, jest nagły spadek masy ciała, niezwiązany z dietą czy aktywnością fizyczną.
Jak umówić się do gastrologa w Szczecinie w Centrum Medycznym Sedimed?
Pacjenci, którzy chcą umówić się na wizytę u gastrologa w Szczecinie w Centrum Medycznym Sedimed, mogą zrobić to, dzwoniąc pod podany na stronie numer telefonu lub wypełniając dostępny formularz elektroniczny (ta forma pozwala wygodnie przesłać lekarzowi dokumentację medyczną i wyniki badań oraz dodatkowe informacje).