Cennik

Ortopedia

Konsultacja ortopedyczna (dr Marek Dzik)
290 zł
Konsultacja ortopedyczna (dr Jarosław Jezierski)
250 zł
Konsultacja ortopedyczna + USG (dr Marek Dzik)
320 zł
Konsultacja ortopedyczna + USG (dr Jarosław Jezierski)
270 zł

Ortopeda

Ortopeda to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, a następnie leczeniem chorób związanych z narządem ruchu. W kręgu jego zawodowych zainteresowań znajdują się zarówno złamania kości, ich urazy, ból kręgosłupa, więzadeł, stawów oraz mięśni. Jego specjalizacja obejmuje zatem drobiazgową wiedze dotyczącą anatomii, fizjologii ruchu, patofizjologii czy biomechaniki. Jest to zatem bardzo szeroka specjalizacja. Chociaż jest często kojarzona głównie z leczeniem najmłodszych, nic bardziej mylnego, ortopedzi zajmują się także schorzeniami występującymi u osób dorosłych.

Kiedy warto zdecydować się na wizytę u ortopedy?

Najczęściej lekarza ortopedę odwiedzają osoby, które doznały urazów, takich jak złamania, zwichnięcia, czy skręcenia. Warto wybrać się do niego również w sytuacji, gdy nasza dolegliwość nie jest związana z doznanym urazem i wiąże się np. z bólem stawów, kręgosłupa, mięśni czy ścięgien. Można zwrócić się o pomoc do lekarza również w sytuacji, gdy towarzyszą nam problemy z poruszaniem się w obrębie kończyn i stawów.

Jak może przebiec wizyta u specjalisty?

Oczywiście każda wizyta będzie odmienna, zależnie od rodzaju problemów, z jakimi przychodzimy do lekarza. Każdorazowo rozpoczyna się jednak od dokładnego wywiadu, który ma na celu postawienie wstępnej diagnozy. Na tej postawie określona są dalsze działania. Lekarz najczęściej przeprowadza badania sprawdzające ruchomość oraz stabilność stawów, kręgosłupa oraz całego szkieletu. Specjalista może również zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, badania ultrasonograficznego, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Zależnie od wyników badań, określane są dalsze metody leczenia, takie np. terapia farmakologiczna, operacja chirurgiczna, czy unieruchomienie kończyny.

Jakie choroby może zdiagnozować ten specjalista?

Ortopedzi najczęściej diagnozują zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia oraz złamania. Mogą wykryć również choroby kręgosłupa, takie jak na przykład przepuklina dyskowa, stenoza lędźwiowa czy rwa kulszowa. Rozpoznają wady wrodzone oraz zmiany przeciążeniowe, takie jak zespół cieśni kanału nadgarstka czy kolano biegacza. Wykrywają choroby zapalne stawów oraz kości, nowotwory kości i nie tylko.

W naszym centrum medycznym konsultacji wykonują doświadczeni ortopedzi w chorobach dorosłych jak i dziecięcych.