Wyjaśniając słowo przykurcz, mamy na myśli skrócenie długości mięśnia, często występujące z powodu zbyt długiego przebywania w jednej pozycji. Dodatkową przyczyną może być osłabienie mięśni antagonistycznych. Przykład takiej sytuacji może wystąpić wtedy, gdy np. triceps jest silniejszy niż biceps i w tym wypadku występuje przykurcz, w obrębie wyżej wspomnianego mięśnia trójgłowego ramienia. Oczywiście nie dotyka to tylko mięśni, ale również sąsiadujących struktur takich jak stawy, ścięgna czy powięź mięśniowa. Przykurcz może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych w obrębie tkanki. Jednym z rodzajów jest przykurcz Dupuytrena.
Spis treści:
Co to jest przykurcz Dupuytrena?
Choroba Dupuytrena ma swoje podłoże w genetyce. Polega na zgrubieniu i nadbudowaniu tkanki podskórnej, inaczej zwanej powięzią, przez co powstają guzki. Zmiany takie jak guzy, zgrubienia, zaciągnięcia skóry czy pasma pogrubiałej tkanki pojawiają się na dłoni i rozciągają się aż na palce, czego następstwem jest ból. Zmiany te powodują przykurczanie się dłoni i palców do wewnątrz. Pojawienie się zgrubień Dupuytrena w innych miejscach, takich jak podeszwowa część stopy, bądź na męskich narządach rozrodczych, świadczy o agresywniejszym przebiegu choroby, ale nie jest jej głównym objawem. Choroba dotyka najczęściej mężczyzn po 40 roku życia. Atakuje obie dłonie naraz. Najczęściej jednak zdarza się to w różnym stopniu intensywności. Przebieg jest powolny, stopniowy i niestety trudny do przewidzenia. Objawy choroby lub jej początkowy przebieg najczęściej zaczynają się od palca małego. Najciężej chorują osoby młode z bardziej uogólnioną postacią choroby.
Jakie są jego przyczyny?
Nie stwierdzono jeszcze dokładnej przyczyny powstawania tej choroby, jednak zakłada się, że ma to związek z genetyką i dziedziczeniem. Zakłada się również, że choroba Dupuytrena występuje po doznaniu urazu w obrębie dłoni lub jest skutkiem rany otwartej. Istnieje również możliwość, iż choroba ma związek z nadmierną ekspozycją nadgarstka na przeciążenia oraz wysiłkiem fizycznym.
Występują również inne czynniki, które zwiększają szansę na zachorowanie. spośród nich wymienia się np. wiek (im wyższy, tym częściej występuje) i nadmierne spożywanie alkoholu. Choroby współistniejące, takie jak cukrzyca czy napady drgawkowe, również zwiększają podatność. Jeśli chodzi o pochodzenie etniczne to występuje częściej u osób pochodzących z Skandynawii (Norwegów, Szwedów, Finów) lub Europy Północnej (Szkotów, Anglików, Duńczyków, Irlandczyków czy Francuzów).
Jakie są objawy?
Charakterystycznymi objawami dla tej choroby są między innymi powstawanie guzków na wewnętrznej stroni dłoni, które w późniejszym etapie łączą się w pasma tkankowe. Następuje mimowolne zgięcie palców w stronę dłoniową, co utrudnia chwytanie przedmiotów oraz podstawowe czynności życia codziennego. Im mocniej palce są przykurczone, tym ciężej je wyprostować.
Jak rozpoznać przykurcz Dupuytrena?
Podczas wizyty u lekarza pacjent jest proszony o położenia dłoni na stole wewnętrzną stroną do dołu. jest konieczne, aby położyć dłoń na płasko. Jeżeli pacjent nie będzie w stanie tego wykonać to specjalista przeprowadzi serię specjalistycznych testów. Lekarz zbada czucie w palcach, oceni czy zakres ruchomości jest w normie oraz sprawdzi umiejscowienie guzków i pasm tkankowych, aby potwierdzić, czy to na pewno przykurcz Dupuytrena.
Do kogo się zgłosić i jak leczyć przykurcz Dupuytrena?
Należy zgłosić się do lekarza rodzinnego i on zadecyduje do jakiego specjalisty dalej pokierować. Będzie to wynikało i będzie zależne od stopnia zaawansowania choroby. Niestety choroby nie da się w pełni wyleczyć, można jedynie zahamować proces rozwoju lub “cofnąć czas”. W przypadku skierowania do fizjoterapeuty zastosuje on masaż rozluźniający. Zaleci również ćwiczenia mięśni antagonistycznych w celu zniwelowania przykurczy oraz elektroterapię by zniwelować ból i wyprostować palce. Ortopeda zastosuje zastrzyk do miejscowo zawierający kolagenaze, który rozpuści pasma powodujące przykurcz Dupuytrena. Chirurg przeprowadzi zabieg o nazwie fasciotomia. Polega on na wsunięciu pod skórę skalpela i przecięciu powięzi blokującej zginanie palców.
W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.