Dna moczanowa

Dna moczanowa – kto leczy, przyczyny i objawy

Nadzór merytoryczny:

dr n.med. Paweł Stachowiak

Dna moczanowa to schorzenie reumatologiczne, które dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Jej wpływ na jakość życia pacjentów może być znaczący. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu schorzeniu, jego przyczynom i objawom, metodom diagnostycznym oraz leczeniu.

Czym jest dna moczanowa?

Dna moczanowa to choroba metaboliczna, której główną przyczyną jest nagromadzenie kwasu moczowego w organizmie. Kwas ten krąży we krwi i odkłada się w postaci kryształków w stawach, co prowadzi do silnego bólu, zaczerwienienia i obrzęku. Schorzenie często atakuje staw dużego palca u nogi, ale może również dotyczyć innych stawów w obrębie stopy. Dna moczanowa ograniczona wyłącznie do stawu dużego palca u stopy nazywana jest podagrą.

Przyczyny dny moczanowej

Przyczyny dny moczanowej mogą być różnorodne. Najważniejszym czynnikiem wywołującym dnę moczanową jest podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi. Pozostałe czynniki, to m.in.:

  • nieprawidłowa dieta, bogata w puryny (dieta opierająca się głównie na mięsie), które pod wpływem enzymów przekształcają się w kwas moczowy;
  • nadużywanie alkoholu;
  • obciążenie genetyczne;
  • otyłość;
  • choroby nerek;
  • nadczynność przytarczyc;
  • niedoczynność tarczycy;
  • przebyte zawały serca;
  • niedokrwistość hemolityczna.

Jakie są objawy dny moczanowej

Objawy dny moczanowej mogą być bardzo uciążliwe dla pacjenta. Atak charakteryzuje się nagłym, intensywnym bólem w stawach, zazwyczaj w okolicy dużego palca u stopy. Towarzyszyć mu mogą także zaczerwienienie, obrzęk oraz uczucie gorąca. Ataki mogą powtarzać się, co pogarsza jakość życia osób cierpiących na to schorzenie. Warto zauważyć, że dna moczanowa może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak kamica nerkowa czy uszkodzenie stawów.

Dna moczanowa a chodzenie – jak choroba wpływa na codzienne funkcjonowanie? Ostry ból stawów może niestety poważnie utrudniać czy nawet uniemożliwiać chodzenie. Pomimo że nieleczony atak dny moczanowej może ustąpić samoistnie po ok.10–21 dniach, to dla własnego komfortu oraz zapobieżenia kolejnym atakom warto podjąć właściwe leczenie u specjalisty.

Dna moczanowa – diagnostyka choroby

Diagnostyka dny moczanowej jest istotna dla skutecznego leczenia. Badania krwi, w tym pomiar poziomu kwasu moczowego, pozwalają na potwierdzenie hiperurykemii. Dodatkowo, badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny czy badanie rentgenowskie, pomagają ocenić stopień uszkodzenia stawów.

Dna moczanowa – kto leczy?

Leczenie dny moczanowej zazwyczaj wymaga interwencji specjalisty. W tym przypadku to reumatolog jest kluczowym lekarzem, który diagnozuje, prowadzi leczenie farmakologiczne i monitoruje postępy. Nieleczona dna moczanowa powinna

Dna moczanowa a dieta

Ponadto, istotną rolę odgrywa dietetyk, pomagający pacjentom dostosować swoją dietę, eliminując puryny. Regularna kontrola poziomu kwasu moczowego oraz stosowanie leków obniżających jego poziom są kluczowe dla skutecznego zarządzania chorobą. Zaleca się przede wszystkim obniżyć spożycie puryn (mięsa, ryb i ich przetworów), alkoholu oraz cukru. W przypadku otyłych pacjentów z dną moczanową wskazane jest obniżenie masy ciała.