Włókniak – przyczyny, objawy i leczenie

Włókniaki to jedne z najczęściej występujących zmian skórnych, które często budzą zaniepokojenie u pacjentów. Choć zazwyczaj są łagodne, ich obecność może wywoływać dyskomfort estetyczny i przysparzać niepokoju. W tym artykule przyjrzymy się bliżej włókniakom, zastanowimy się, kiedy się pojawiają, jakie są przyczyny ich powstawania, oraz jak skutecznie można się ich pozbyć.

Włókniak – kiedy się pojawia?

Włókniaki to niewielkie zmiany skóry o charakterze nowotworowym. W zdecydowanej większości przypadków nie są groźne, ponieważ niezwykle rzadko ulegają zezłośliwieniu skóry. Pojawiają się najczęściej u osób w średnim wieku, choć mogą występować u pacjentów w każdym przedziale wiekowym. Charakteryzują się powolnym wzrostem i zazwyczaj nie są bolesne. Włókniaki najczęściej lokalizują się na szyi, plecach, pachwinach oraz pod piersiami. Warto zauważyć, że ich występowanie może być związane z predyspozycjami genetycznymi.

Rodzaje włókniaków

Wyróżnia się dwa rodzaje włókniaków:

  • włókniaki miękkie – łagodne zmiany skórne charakteryzujące się miękką, elastyczną konsystencją. Zazwyczaj występują one na powierzchni skóry, są ruchome i bezbolesne. Mimo że są zazwyczaj nieszkodliwe, pacjenci często decydują się na ich usunięcie ze względów estetycznych;
  • włókniaki twarde – guzy skóry o gęstszej strukturze niż włókniaki miękkie. Charakteryzują się twardością i mogą być bardziej przywarte do otaczających tkanek. Choć zazwyczaj również są łagodne, ich twardsza konsystencja może powodować większe zainteresowanie ze strony pacjentów oraz skłaniać do rozważenia ich usunięcia, zwłaszcza jeśli są bolesne lub powodują dyskomfort.

Jaka jest przyczyna włókniaków?

Włókniak miękki zazwyczaj jest zmianą uwarunkowaną genetycznie. Włókniaki miękkie występują dość powszechnie, bez względu na płeć. Prawdopodobieństwo ich pojawienia się wzrasta z wiekiem. U kobiet włókniaki miękkie mogą rozwijać się czasie ciąży.

Włókniaki twarde są zmianami nabytymi. Mogą pojawiać się wskutek urazów skóry lub stanów zapalnych, spowodowanych m.in.:

  • otarciami naskórka;
  • pęknięć kurzajki;
  • ran;
  • ukąszeń owadów.

Prawdopodobieństwo ich pojawienia się u osób z cukrzycą, otyłością czy zmianami hormonalnymi.

Usuwanie włókniaków. Jak się pozbyć włókniaków?

Istnieje kilka metod usuwania włókniaków, a wybór zależy głównie od preferencji pacjenta oraz lokalizacji zmiany. Lekarzem, do którego należy udać się w celu usunięcia włókniaków, jest dermatolog.

Jedną z popularnych metod jest usuwanie włókniaków za pomocą laseroterapii. Laser precyzyjnie usuwa zmianę skórną, jednocześnie minimalizując ryzyko krwawienia czy infekcji. Inne metody to krioterapia, czyli usuwanie za pomocą azotu, oraz elektrokoagulacja, polegająca na wykorzystaniu prądu elektrycznego do eliminacji włókniaka.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy włókniak jest duży lub powoduje dolegliwości, konieczne może być chirurgiczne usunięcie zmiany. Procedura ta jest zazwyczaj przeprowadzana ambulatoryjnie, a okres rekonwalescencji jest krótki.