Sedimed

Pediatria

W naszym Centrum Medycznym swoją praktykę prowadzi również pediatra, czyli lekarz zajmujący się chorobami występującymi u dzieci. Do jego kompetencji należą zarówno kwestie związane z rozpoznawaniem chorób, leczeniem, jak i profilaktyką. Jego zadaniem jest także monitorowanie, czy dziecko rozwija się w sposób właściwy.

Pediatra posiada wiedzę z zakresu różnych dziedzin medycyny, dlatego, w razie potrzeb, jest w stanie skierować dziecko na odpowiedniego specjalisty lub zalecić odpowiednie badania. W naszym centrum medycznym przeprowadza się badania, takie jak np. strep testy, CRP lub testy paskowe mocz.

Strep Testy

Lekarz pediatra zleca strep testy, które pozwalają określić, czy ból gardła jest związany z atakiem wirusów lub bakterii wywołujących anginę ropną. Ich wykorzystanie pozwala znacznie zwiększyć szansę na postawienie poprawnej diagnozy, a w efekcie ułatwia dobór odpowiednich sposobów leczenia. Jest to także rozwiązanie, które pozwala bardzo szybko poznać wyniki, dlatego stanowi alternatywę dla tradycyjnego badania mikrobiologicznego.

Testy CRP

U dzieci przeprowadzane są także badania CRP, które wykonuje się w calu ustalenia poziomu białka C-reaktywnego. Jest to badanie laboratoryjne. W jego trakcie sprawdzana jest pobrana wcześniej krew dziecka. Testy CRP mają za zadanie wykryć stężenie białka C-reaktywnego, które jest produkowane przez wątrobę w momencie, gdy w organizmie występuje stan zapalnych. Jest to zatem wyznacznik, czy nie rozwija się jakaś silna infekcja np. sepsa.

Najczęstszym objawem, który sprawia, że warto przeprowadzić testy CRP jest wysoka, utrzymująca się przez kilka dni gorączka. Wyniki testu sprawiają, że możliwe jest podjęcie decyzji o dalszym leczeniu.

Testy Paskowe moczu

Mają formę sztywnych, plastikowych pasków, które zawierają pola reakcyjne, nasycone różnego rodzaju odczynnikami.

Ich reakcja pozwala określić występowanie poszczególnych substancji, takich jak glukoza, bilirubina, azotyny, leukocyty, białka i nie tylko. Można je przeprowadzić, gdy zachodzi podejrzenie wystąpienia choroby nerek, schorzeń dróg moczowych lub związanych z narządami wewnętrznymi.