Internista

Kim jest lekarz internista?

Lekarz internista, znany też jako lekarz pierwszego kontaktu, to specjalista posiadający bardzo szerokie umiejętności i wiedzę z zakresu fizjologii człowieka. Jednakże każdy lekarz, który chce zdobyć specjalizację w danej dziedzinie medycyny, w pierwszej kolejności przechodzi właśnie przez internę, ponieważ to ona jest podstawą do zdobycia wiedzy w wąskiej specjalizacji. Internista to najczęściej pierwszy lekarz do, którego trafiamy z dowolnymi dolegliwościami, które być odczuwane np. ze strony układu oddechowego, układu trawienia, układu ruchu, układu nerwowego.

Czym zajmuje się internista?

Zadaniem internisty jest zdiagnozowanie problemu występującego u pacjenta. Jeśli kompetencje lekarza pierwszego kontaktu są wystarczające, wówczas może się on również podjąć leczenia, np. poprzez przepisanie odpowiednich leków lub wydanie zaleceń dotyczących stylu życia lub diety.

W razie konieczności wykonania pogłębionej diagnostyki lekarz internista powinien skierować pacjenta do specjalisty lub na konkretne badania, np. badania laboratoryjne, badania obrazowe czy badania inwazyjne.

Internista a lekarz rodzinny

Internista i lekarz rodzinny często są ze sobą utożsamiani. Jest to jednak mylne skojarzenie, choć rzeczywiście specjaliści z tych dziedzin najczęściej są pierwszymi lekarzami, do których trafiają pacjenci odczuwający dolegliwości ze strony któregoś z układów organizmu. Internista a lekarz rodzinny – czym różnią się zatem ich kompetencje?

Internista to specjalista chorób wewnętrznych, który zajmuje się wyłącznie leczeniem osób dorosłych. Zakres kompetencji lekarza rodzinnego jest jeszcze szerszy, ponieważ oprócz interny zajmuje się on także pediatrią, geriatrią, ginekologią czy tzw. małą chirurgią.

Z jakimi chorobami udać się do internisty?

Zakres dolegliwości, z którymi pacjenci udają się do lekarz internisty, jest bardzo szeroki i obejmuje objawy, które mogą wynikać z wszelkich chorób wewnętrznych. Internista rozpoznaje objawy i kieruje podejrzenie na konkretne schorzenie. W razie konieczności wydaje pacjentowi skierowanie do specjalisty, który pogłębia diagnostykę i wdraża właściwe metody leczenia. Wśród chorób, z którymi często mają do czynienia interniści, należą np.:

  • dolegliwości ze strony układu oddechowego, np. infekcje bakteryjne i wirusowe, grypa, astma;
  • cukrzyca i stopa cukrzycowa;
  • choroby układu krążenia, np. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, zapalenie mięśnia sercowego, miażdżyca;
  • incydenty zakrzepowe;
  • choroby jelit, m.in. biegunki, zaparcia, wymioty, bóle brzucha, nudności;
  • choroby wątroby i dróg żółciowych;
  • choroby trzustki;
  • bóle i zawroty głowy, migreny;
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej;
  • choroby autoimmunologiczne.

Internista – podstawa diagnostyki i leczenia wielu schorzeń

Internista jest często poszukiwanym lekarzem przez pacjentów w Szczecinie. Konsultacje zalecane są pacjentom borykającym się z przeziębieniem, grypą i różnego rodzaju infekcjami, bólami nieznanego pochodzenia (głowy, brzucha, gardła), a także innymi dolegliwościami. Wielokrotnie to właśnie od wizyty u internisty zaczynamy poszukiwania przyczyn swojej choroby. Wynika to z faktu często ogromnej wiedzy jaką posiadają interniści. Doświadczenie z wieloletniej pracy w szpitalach powoduje, że internista ma całościowe spojrzenie na problem pacjenta. W przypadku rozpoznania lub podejrzenia choroby, internista kieruje pacjenta na dodatkowe badania lub do lekarza odpowiedniej specjalizacji. Nasze centrum medyczne w Szczecinie współpracuje z kilkoma lekarzami internistami, którzy zajmują się diagnostyką i leczeniem chorób narządów wewnętrznych. W myśli całej idei jaką kieruje się CM Sedimed są to osoby z ogromnym doświadczeniem w pracy z pacjentami, niejednokrotnie posiadają kilka specjalizacji, a doskonalili swoje umiejętności na różnch kursach i stażach w najlepszych ośrodkach w Europie.

Internista Sedimed – na jaką pomoc możesz liczyć?

Sedimed zapewnia opiekę medyczną dla pacjentów z chorobami między innymi układu:

  • oddechowego (astma, zapalenie płuc, zakażenia dolnych oraz górnych dróg oddechowych),
  • krążenia (nadciśnienie tętnicze, arytmia, miażdżyca),
  • pokarmowego (choroba wrzodowa żołądka oraz dwunastnicy, niewydolność śluzówki żołądka, choroba refleksowa, choroby przełyku),
  • moczowego (zapalenie pęcherza, kamica nerek),

a także chorób stawów i kości (reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa) i inne.