Rak żołądka

Rak żołądka

Rak żołądka zaliczany jest do jednych z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u człowieka. W skali roku w Polsce rozpoznawanych jest ponad 5 tysięcy nowych zachorowań. Problem ten dwa razy częściej dotyczy mężczyzn. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, która zbyt późno wykryta, niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

rak żołądka

Nowotwór ten może przebiegać pod kilkoma postaciami. Podział został dokonany na podstawie miejsca występowania raka, jego budowy komórkowej, czy stopnia zaawansowania.

Na rozwój choroby mają również wpływ czynniki, na które mamy realny wpływ. Poprzez modyfikacje stylu życia możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania. Mowa tutaj głównie o redukcji masy ciała, w sytuacji gdy mamy nadwagę i otyłość, zaprzestanie palenia tytoniu, czy zmiana diety, w której zamiast produktów bogato tłuszczowych znajdzie się przewaga warzyw i owoców.

Nie bez znaczenia jest też tutaj infekcja bakterią Helicobacter Pylori. Doprowadza ona do przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej żołądka. W konsekwencji może objawić się to chorobą wrzodową, albo rozwojem raka żołądka. Warto jest więc skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej oraz gastrologiem, co do możliwości zweryfikowania obecności bakterii i pozbycia się jej za pomocą odpowiedniego leczenia.

Jak objawia się rak żołądka?

Niestety typowe objawy choroby zaczynają być zauważalne w jej zaawansowanej postaci, kiedy możliwości leczenia są już bardzo mocno ograniczone. Początkowe objawy są bardzo mało charakterystyczne i rzadko kiedy na tym etapie wzbudzają nasz niepokój. Należą do nich dyskomfort w nadbrzuszu, częste odbijanie, czy wzdęcia. To co powinno nas zaniepokoić to utrata masy ciała, zwłaszcza niezamierzona, brak łaknienia, czy szybkie uczucie sytości oraz pobolewania nadbrzusza. Jeżeli guz zlokalizuje się w miejscu połączenia przełyku z żołądkiem, to mogą wystąpić wymioty, czy ból podczas spożywania posiłków, tak zwana odynofagia. Dosyć charakterystycznym objawem raka żołądka jest tak zwany węzeł Virchowa. Jest to przerzut nowotworu do lewego nadobojczykowego węzła chłonnego, który jest powiększony.

rak żołądka

Jakie są sposoby zdiagnozowania choroby?

W przypadku podejrzenia choroby nowotworowej żołądka, najwłaściwszym postępowaniem jest wykonanie badania gastroskopii. Pozwala ona dokładnie przyjrzeć się zmianie, która występuje na ścianie żołądka. W trakcie badania pobiera się fragment podejrzanej zmiany. Następnie wysyła się ją do lekarza patomorfologa, który w badaniu mikroskopowym ustala z jakim problemem mamy do czynienia.

Jakie są opcje leczenia?

Bardzo dużo zależy od tego w jakim stadium zaawansowania znajduje się choroba, jednak na każdym etapie podstawowym leczeniem są metody operacyjne. We wczesnych stadiach zaawansowania może to być endoskopowe usunięcie zmiany. Na tym etapie okres pięcioletniego przeżycia po usunięciu zmiany wynosi ponad 90%. W bardziej zaawansowanych stadiach stosuje się częściowe lub całkowite usunięcie żołądka, oraz pobliskich węzłów chłonnych. Czasem stosuje się wspomagającą radio i chemioterapię, jednak nie jest to podstawowa metoda postępowania. W najbardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się leczenie paliatywne.

 

W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl