Róża

Co to jest róża?

Róża – pomimo pięknej nazwy jest to groźna zakaźna choroba skóry oraz tkanki podskórnej. Wywołują ją bakterie – paciorkowce. Zachorować może każdy, w tym także dzieci, jednakże na zakażenie narażone są częściej osoby starsze.

róża

Czy można się zarazić różą?

Jest to choroba zakaźna – a zatem  można się nią zarazić. Chorobę tę wywołują paciorkowce, które w organizmie człowieka występują przede wszystkim w drogach oddechowych oraz w przewodzie pokarmowym. Źródłem zakażenia jest człowiek. Do zakażenia dochodzi poprzez:

  • bezpośredni kontakt z osobą, która jest nosicielem bakterii,
  • uszkodzoną barierę ochronną naskórka (np. urazy mechaniczne naskórka, w przebiegu schorzeń takich jak grzybica czy nawet po ugryzieniu przez owada).

Na zachorowanie narażone są bardziej osoby zmagające się z cukrzycą, ponieważ mają one skłonność do zakażeń (grzybiczych, wirusowych), a w związku z tym ich skóra jest bardziej wrażliwa na urazy.

Jak wygląda róża?

Zmiany skórne są charakterystyczne i mają formę rumienia oraz towarzyszy mu obrzęk skóry. Zmiana taka jest dobrze odgraniczona. Pacjenci uskarżają się również na jej bolesność.

Typowe miejsca, w których najczęściej występują zmiany to:

  • kończyny dolne – podudzia,
  • na twarzy – najczęściej policzki oraz nos,
  • zmiany jednak mogą pojawić się także na innych częściach ciała.

Kto leczy różę?

Chorobę tę leczy lekarz dermatolog. Jeśli istnieje podejrzenie, że objawy z jakimi się zmagamy mogą sygnalizować tę chorobę, należy umówić się na wizytę do lekarza dermatologa, który postawi właściwą diagnozę. Objawy róży mogą przypominać inne choroby, takie jak np.: toczeń układowy, półpasiec, czy też ostry wyprysk. W naszej przychodni jednak przyjmują doświadczeni dermatolodzy, którzy zlecą wykonanie niezbędnych badań w celu postawienia trafnej diagnozy.

Jak lekarz diagnozuje różę?

Lekarz dermatolog diagnozuje omawianą chorobę na podstawie obrazu klinicznego oraz wywiadu przeprowadzonego z pacjentem. W celu postawienia diagnozy lekarz może zlecić wykonanie odpowiedniego badania laboratoryjnego. Bardzo ważne jest wczesne postawienie diagnozy, gdyż stanowi to warunek skutecznego leczenia.

Róża – jak leczy się tę chorobę?

Leczenie choroby polega przede wszystkim na podaniu antybiotyku. Antybiotyk podawany jest doustnie i może, a nawet powinien być brany nawet do 14 dni, aby leczenie było skuteczne. Lekarz dermatolog może przepisać również odpowiednie leki przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, czy też przeciwbólowe. W cięższych przypadkach, gdy u pacjenta pojawiają się powikłania w postaci ograniczenia chodzenia, może być potrzebna nawet hospitalizacja.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie róży?

Warunkiem skutecznego leczenia choroby jest przede wszystkim szybkie zgłoszenie się do dermatologa w celu podjęcia leczenia. Zastosowanie odpowiedniego antybiotyku zazwyczaj stanowi podstawę do całkowitego wyleczenia choroby. Zaznaczyć jednak trzeba, że jednorazowe zachorowanie na tę chorobę nie uodparnia na kolejne zachorowanie.

Nawet kilka razy w roku może pojawić się róża nawrotowa – w takich przypadkach zmiany na skórze pojawiają się zwykle w tym samym miejscu co wcześniej. Pojawianie się tego rodzaju nawrotów może być spowodowane, m.in.: zmianami anatomicznymi w miejscu zakażenia, czy też niewłaściwą antybiotykoterapią.

Czy można zapobiec zachorowaniu na różę?

Metodą na uniknięcie zachorowania na tę chorobę jest przede wszystkim skuteczne wyleczenie wszelkich infekcji. Należy także wzmacniać ogólną odporność organizmu poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia – dbanie o prawidłową dietę, aktywność fizyczną, regularne wykonywanie profilaktycznych badań.

Pamiętać należy, aby nie bagatelizować objawów tej choroby i zgłosić się do lekarza jak najszybciej. Nieleczona choroba może prowadzić do wielu powikłań, w tym nawet do pojawienia się sepsy.

W naszym centrum medycznym mamy wielu doświadczonych dermatologów, którzy są w stanie postawić właściwą diagnozę i ustalić metodę skutecznego leczenia.

 

W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl