Grzybica skóry – przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie

Mężczyzna z grzybicą skóry na plecach

Grzybica skóry to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych. Ma charakter przewlekły, łatwo się nią zarazić, a także często nawraca. Jej objawy są mylony z objawami innych chorób dermatologicznych, co niestety utrudnia diagnostykę, a późna diagnoza wiąże się z kolei z trudniejszym leczenie. Dowiedz się więcej na temat grzybicy na skórze – jakie są jej przyczyny, jakie wyróżniamy rodzaje grzybiczego zapalenia skóry, jakie objawy daje grzybica skórna i jak ją leczyć.

Czym jest grzybica skóry i  jakie są jej przyczyny?

Grzybica skóry to choroba zakaźna wywoływana przez dermatofity, czyli chorobotwórcze grzyby (najczęściej z rodzaju Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton). Jej przyczyną mogą być też pleśnie i grzyby drożdżopodobne. Grzybicze zapalenie skóry najczęściej spotyka osoby, które mają kontakt z zainfekowanymi ludźmi lub zwierzętami, a także zarodnikami grzybów znajdującymi się na różnych powierzchniach. Grzybica na skórze to choroba, na którą w większym stopniu narażone są osoby korzystające z publicznych basenów, saun czy siłowni, gdzie prawdopodobieństwo kontaktu z zarodnikami grzybów jest większe.

Na choroby grzybicze skóry bardziej narażone są także osoby, u których występują:

  • zaburzenia hormonalne;
  • obniżona odporność;
  • niewydolność krążenia;
  • cukrzyca;
  • zaburzenia rogowacenia skóry.

Ryzyko może zwiększać także stosowanie antybiotyków i leków sterydowych.

Jakie wyróżniamy rodzaje grzybicy skóry?

Możemy wyróżnić różne rodzaje grzybicy skóry. Choroby grzybicze wywołane przez dermatofity najczęściej zajmują naskórek, paznokcie, włosy, skórę gładką, stopy, a także skórę owłosioną. Grzyby drożdżopodobne wywołują zmiany grzybicze w obrębie jamy ustnej, narządów płciowych, kącików ust oraz wałów i płytek paznokci. Są także przyczyną łupieżu pstrego. Innym rodzajem grzybicy są zmiany w obrębie narządów wewnętrznych  (zmiany układowe), wywoływane przez pleśnie.

Grzybica skóry – objawy. Zmiany grzybicze na skórze

Różnego rodzaju zmiany dermatologiczne to najczęściej występujące symptomy, jakie daje grzybica skóry. Objawy tej choroby to w większości przypadków okrągłe rumieniowe zmiany, na których występują grudki i krosty. Objawy są najwyraźniej widoczne na obrzeżasz zmiany, natomiast jej środek może sprawiać wrażenie zdrowiejącej skóry. Zmiany grzybicze na skórze szerzą się obwodowo, najczęściej są pojedyncze, rzadziej występują w większej ilości.

Pacjenci z grzybiczym zapaleniem skóry odczuwają silne swędzenie lub pieczenie. Zmiany grzybicze skóry mogą mnożyć wraz z przedłużającym się trwaniem zakażenia. Wówczas może dochodzić do ich zlewania się, w efekcie czego powstają policykliczne wzory.

Jak przebiega leczenie grzybicy skóry

Lekarzem właściwym dla leczenia grzybicy skóry jest dermatolog. Skuteczne leczenie grzybicy skóry zależy od diagnostyki. Rozpoznanie tej choroby grzybiczej skóry jest możliwe po wykonaniu badań mykologicznych, które pozwalają rozpoznać rodzaje dermatofitów odpowiedzialne za zakażenie.

Leczenie grzybicy skóry zwykle polega na miejscowym stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych. Terapia powinna przynieść efekty po 10–14 dniach smarowania zmian odpowiednią maścią lub kremem z częstotliwością 2–3 razy dziennie. Jeżeli metoda ta nie przynosi oczekiwanych rezultatów, wówczas dermatolog może zalecić stosowanie właściwych leków doustnych.

 

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl