Mężczyzna cierpiący na hemoroidy trzyma papier toaletowy

Hemoroidy – objawy, przyczyny i leczenie

Nadzór merytoryczny:

dr n.med. Paweł Stachowiak

Mężczyzna cierpiący na hemoroidy trzyma papier toaletowy

Odczuwasz dyskomfort z powodu świądu w okolicach odbytu. Jego przyczyną mogą być hemoroidy. Dowiedz się, na czym polega ta dolegliwość, jakie rodzaje hemoroidów możemy wyróżniać, co powoduje hemoroidy, jak leczyć tę przypadłość i jakie daje objawy.

Czym są hemoroidy i jakie są ich przyczyny?

Hemoroidy (żylaki odbytu) to guzki krwawnicze, które są naturalnymi strukturami występującymi w odbycie. Są to wypełnione krwią poduszeczki, które pełnią dwie zasadnicze funkcje – po pierwsze, uszczelniają kanał odbytu, po drugie – wraz z mięśniami zwieracza pozwalają kontrolować wypróżnianie. Oczywiście w potocznym znaczeniu o hemoroidach mówi się dopiero wtedy, kiedy guzki krwawnicze przestają działać prawidłowo, przez co stają się wyczuwalne i powodują krwawienia, dolegliwości bólowe oraz swędzenie, mocno uprzykrzające codzienne funkcjonowanie. Problem polega na tym, że guzki nadmiernie wypełniają się krwią, której nadmiaru nie są w stanie się pozbyć. Przez to mogą powstawać stany zapalne tkanek odbytu. Na przypadłość tę może cierpieć nawet co druga osoba w Polsce.

Jakie są przyczyny hemoroidów?

Na rozwój żylaków odbytu wpływa przede wszystkim tryb życia. Najczęstsze przyczyny to m.in. siedzący tryb życia i dieta uboga w błonnik. Na hemoroidy często cierpią też osoby, u których występują zaburzenia układu wydalniczego, np. biegunki lub zaparcia. Skłonność do hemoroidów może być uwarunkowana genetycznie. Żylaki odbytu często występują także u kobiet w ciąży.

Co to są hemoroidy zewnętrzne?

Hemoroidy zewnętrzne pojawiają się pod skórą wokół odbytu. Są bardzo nieprzyjemne, ponieważ objawiają się bolesnym podrażnieniem. Ulegają także zakrzepicy, wywołując u pacjenta owrzodzenie lub ostre dolegliwości bólowe.

Hemoroidy wewnętrzne – czym różnią się od zewnętrznych?

Hemoroidy wewnętrzne znajdują się wewnątrz odbytu. Powstają wskutek osłabienia tkanek podtrzymujących, kiedy to zmniejsza się napięcie ściany naczyń, a sploty żylne mogą przemieszczać się pod błonę śluzową. Hemoroidy wewnętrzne nie powodują bólu, ponieważ znajdują się powyżej granicy unerwienia bólowego przewodu pokarmowego. Zazwyczaj dają jeden objaw, którym jest nasilone krwawienie z odbytu.

Hemoroidy – objawy

Jedną z dolegliwości układu pokarmowego, która może wywoływać spory dyskomfort, są właśnie hemoroidy. Objawy mogą istotnie obniżać samopoczucie i przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Najczęściej występujące objawy hemoroidów to m.in.:

  • swędzenie odbytu – jest to najczęstszy objaw hemoroidów, niestety równie często ignorowany. To błąd, ponieważ wczesne rozpoznanie żylaków odbytu znacznie ułatwia ich leczenie;
  • podrażnienie śluzówki i sącząca się wydzielina, która może prowadzić do stanów zapalnych odbytu;
  • uczucie niepełnego wypróżnienia;
  • obecność śladowych ilości krwi na papierze toaletowym;
  • wypadanie guzka, który może być wyczuwalny w okolicy odbytu;
  • pozostanie hemoroidów poza odbytem (wymagane jest wówczas leczenie chirurgiczne).

Hemoroidy – jak leczyć?

Specjalnością medyczną właściwą dla leczenia hemoroidów jest chirurgia ogólna. Chirurgiczne leczenie hemoroidów konieczne jest dopiero w IV stadium żylaków odbytu, kiedy guzki wydostają się poza kanał odbytowy, nie odpadają ani nie wchłaniają się samoistnie. Wówczas lekarz może zastosować takie metody, jak m.in. gumkowanie, koagulacja, sklerotyzacja czy usuwanie za pomocą sondy zamrażającej.

W III stadium hemoroidów konieczne może okazać się ręczne odprowadzenie guzka do wewnątrz odbytu (zabieg proktologiczny), natomiast we wczesnych stadiach często wystarczą stosowanie odpowiednich maści doodbytniczych oraz zmiany trybu życia.

Pacjenci cierpiący na hemoroidy mogą zapisywać się na konsultacje chirurgiczne w Centrum Medycznym Sedimed.

 

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl