Spis treści:
Co to jest liszajec zakaźny?
Liszajec zakaźny jest chorobą zakaźną skóry, która obejmuje jej powierzchowne warstwy. Wywołuje ją obecność bakterii – paciorkowców i gronkowców. Zachorować może każdy. Wskazać jednak należy, że ze względu na łatwość rozprzestrzeniania się (w żłobkach, przedszkolach, czy szkołach) chorują na nią głównie dzieci. Jeśli chodzi o dorosłych, na zachorowanie narażone są bardziej osoby zmagające się z cukrzycą, chorobami nerek, tarczycy, a także z zaburzeniami układu immunologicznego organizmu.
Jak można zarazić się liszajcem zakaźnym?
Jest to choroba, którą można zarazić się bardzo łatwo. Źródłem zakażenia jest człowiek. Do zakażenia dochodzi poprzez:
- Bezpośredni kontakt z osobą, która jest nosicielem bakterii.
- Kontakt z przedmiotami osobistymi osoby, która jest nosicielem bakterii, np.: ręcznik, odzież, czy maszynka do golenia.
- Uszkodzoną barierę ochronną naskórka, np. urazy mechaniczne naskórka.
Pierwsze objawy mogą pojawić się po 2 – 3 dniach od kontaktu z zainfekowaną osobą.
Jak wygląda liszajec zakaźny?
- Zmiany skórne są charakterystyczne i mają formę pęcherzyków. Pęcherzyki mają niewielkie rozmiary i widoczny jest w nich płyn surowiczy. Po rozdrapaniu pęcherzyków tworzą się charakterystyczne żółte – miodowe strupy. Bezpośredni kontakt ze strupami stanowi właśnie największe ryzyko zakażenia tą chorobą, dlatego należy bezwzględnie unikać dotykania zajętych zmianami miejsc (dotyczy to zarówno dotykania miejsc zajętych chorobą przez inne osoby, jak też przez osobę chorą, gdyż można w ten sposób zmiany łatwo przenieść na inne części ciała).
- Zmiany najczęściej obejmują twarz oraz ręce (w tych miejscach pojawiają się najpierw), jednakże choroba łatwo się rozprzestrzenia na inne części ciała.
- Skóra w miejscu występowania zmian jest
- Niekiedy pojawia się świąd, co niestety wskutek drapania ułatwia rozprzestrzenianie się choroby.
Kto leczy liszajca zakaźnego?
Chorobę tę leczy lekarz dermatolog. Jeśli istnieje podejrzenie, że objawy z jakimi się zmagamy mogą sygnalizować tę chorobę, należy umówić się na wizytę do lekarza dermatologa, który postawi właściwą diagnozę. Objawy róży mogą przypominać inne choroby, takie jak np.: ogniska opryszczki, atopowe zapalenie skóry, czy zliszajowacenie. W naszej przychodni jednak przyjmują doświadczeni dermatolodzy, którzy zlecą wykonanie niezbędnych badań w celu postawienia trafnej diagnozy.
Jak lekarz diagnozuje liszajca zakaźnego?
Lekarz dermatolog diagnozuje omawianą chorobę na podstawie obrazu klinicznego oraz wywiadu przeprowadzonego z pacjentem. W celu postawienia diagnozy lekarz może zlecić wykonanie odpowiedniego badania laboratoryjnego. Mikroskopowe badanie zmian (wymaz) może potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Bardzo ważne jest wczesne postawienie diagnozy, gdyż stanowi to warunek skutecznego leczenia.
W jaki sposób leczy się liszajca zakaźnego?
Leczenie choroby może zależeć od rozległości zmian i liczby ognisk chorobowych. W przypadku gdy zmiany charakteryzują się umiarkowanym nasileniem, zastosowanie znajdą leki działające miejscowo (maści oraz kremy). Natomiast w cięższych przypadkach, gdy zmiany są rozległe, niezbędne może okazać się podanie antybiotyku. Antybiotyk podawany jest doustnie i ma działanie przeciwgronkowcowe.
Odpowiednio dobrane leczenie jest skuteczne i sprawia, że choroba ustępuje bez pozostawienia blizn na skórze. Warunkiem skutecznego leczenia choroby jest przede wszystkim szybkie zgłoszenie się do dermatologa w celu podjęcia leczenia. Zastosowanie odpowiedniego antybiotyku zazwyczaj stanowi podstawę do całkowitego wyleczenia choroby.
Czy można zapobiec zachorowaniu na liszajca zakaźnego?
Przede wszystkim należy:
- Unikać bezpośredniego kontaktu z osobą chorującą (w szczególności chodzi o zmienione chorobowo miejsca).
- Stosować tylko i wyłącznie własne przedmioty osobistego użytku.
- Wzmacniać ogólną odporność organizmu poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia – dbanie o prawidłową dietę, aktywność fizyczną, regularne wykonywanie profilaktycznych badań.
W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.