Cennik

Endokrynologia

Konsultacja endokrynologiczna (pierwsza wizyta)
280 zł
Konsultacja endokrynologiczna (kolejna wizyta)
260 zł
Konsultacja endokrynologiczna + USG tarczycy (pierwsza wizyta)
390 zł
Konsultacja endokrynologiczna + USG tarczycy (kolejna wizyta)
360 zł
Konsultacja endokrynologiczna online
220 zł

Endokrynolog

Czym zajmuje się endokrynolog? Większość osób z pewnością stwierdziłoby, że leczeniem tarczycy. Nie jest to jednak cała prawda. Endokrynolog jest specjalistą, który zajmuje się gruczołami wydzielania wewnętrznego. Jego praktyka dotyczy zatem nie tylko tarczycy, ale także nadnerczy, trzustki, jąder, jajników i nie tylko. W kręgu jego zawodowych zainteresowań znajdują się zaburzenia w ich funkcjonowaniu oraz wydzielane przez nie hormony.

endokrynolog szczecin

Czym są hormony?

Są to związki chemiczne, pozwalające kontrolować procesy zachodzące wewnątrz ludzkiego organizmu. Problem pojawia się, gdy w ciele pacjenta powstaje ich zbyt dużo lub zbyt mało. Taki stan rzeczy może powodować np. nagłe zmiany masy ciała, trądzik, nadmierne owłosienie, senność, uderzenia gorąca, bóle głowy, kołatanie serca, wypadanie włosów i nie tylko. Najczęściej pacjentami odwiedzającymi endokrynologa są kobiety. Problemy hormonalne dotykają je bowiem dużo częściej. Mogą powodować problemy z zajściem w ciąże. Właśnie dlatego zdarza się, że pomoc specjalisty staje się niezbędna w czasie starania się o dziecko.

Przyczyny problemów

Nie jest do końca pewne, co powoduje problemy hormonalne. Największą rolę odgrywają tutaj najprawdopodobniej geny. Ponadto, czynnikiem zwiększającym szans ich wystąpienia problemów jest wiek. Na nasz układ hormonalny wpływają także czynniki zewnętrzne, takie jak np. stres.

Kiedy warto udać się do endokrynologa?

Gdy zaczynamy się niepokoić, ponieważ towarzyszą nam objawy, takie jak ciągłe zmęczenie, nagłe zmiany wagi, uderzenia gorąca oraz inne objawy chorób hormonalnych, warto udać się do specjalisty. Pamiętajmy, że przyczyną takich objawów może być nie tylko nadczynność czy niedoczynność tarczycy ale i inna choroba endokrynologiczna. Jeśli w naszej rodzinie pojawiła się historia chorób hormonalnych, warto wybrać się do specjalisty profilaktycznie.

endokrynolog dziecięcy

Jak przebiega leczenie?

Najważniejszym elementem jest oczywiście zdiagnozowanie problemów. Dlatego wizytę rozpoczyna dokładny wywiad lekarski. Następnie pacjent, pacjent jest najczęściej kierowany na badania, mające wskazać przyczynę problemów. W tym celu przeprowadzane są np. badania krwi lub moczu, lekarz może zalecić także zrobienie USG. Dopiero na późniejszym etapie dobierana jest odpowiednia terapia.