Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy, przyczyny, leczenie

Chłopiec chory na ospę

Ospa wietrzna to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa VZV, przenoszonego drogą kropelkową. Choć najczęściej występuje w wieku dziecięcym, to mogą chorować na nią także dorośli. Dowiedz się, jak przebiega ospa wietrzna u dzieci i dorosłych, jakie są jej przyczyny, jak rozpoznać objawy ospy wietrznej oraz jak powinno wyglądać prawidłowe ospy.

Ospa wietrzna – przyczyny

Jak już wspomniano we wstępie, ospę wietrzną wywołuje wirus VZV, odpowiedzialny właśnie za rozwój ospy wietrznej i półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową oraz przez kontakt bezpośredni. Wirus jest bardzo zaraźliwy, dlatego osoba chora na ospę wietrzną lub półpaśca może zarazić nawet 90% osób, które były podatne na zachorowanie. Wirus VZV bardzo często pozostaje w organizmie do końca życia, a po przechorowaniu ospy może wywoływać półpaśca.

Okres wylęgania, czyli czas jaki musi minąć od dostania się wirusa do organizmu do pojawienia się pierwszych objawów, może wynosić nawet 2–3 tygodnie. Osoba, u której wylęga się wirus VZV, może zarażać osoby ze swojego otoczenia w okresie od 1 do 2 dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki.

Ospa wietrzna – objawy

Najbardziej charakterystyczne objawy ospy wietrznej to swędząca wysypka w postaci czerwonych plamek lub wypełnionych płynem pęcherzy. Głównie pojawiają się one na twarzy i tułowiu, choć możliwe są także krosty na błonie śluzowej jamy ustnej oraz na narządach płciowych. Wysypka trwa zazwyczaj około 10 dni, choć całkowite wyleczenie zmian skórnych może zająć więcej czasu. Pozostałe objawy ospy to gorączka, ból gardła, ból mięśni i złe samopoczucie.

Ospa wietrzna u dzieci

Ospa wietrzna u dzieci występuje zwykle w wieku wczesnoszkolnym lub przedszkolnym i trwa około 10–14 dni. Jest to jedna z najczęstszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego i zwykle ma łagodny przebieg. Dzieci zarażają się drogą kropelkową, przez co ospa bardzo często dotyka wielu dzieci uczęszczających do jednej klasy lub grupy przedszkolnej. W przypadku łagodnego przebiegu ospy lekarze dla dzieci zwykle stosują leczenie objawowe, łagodzące ból, gorączkę i swędzenie skóry w miejscu występowania krost.

Ospa wietrzna u dorosłych

Dorośli rzadziej chorują na ospę wietrzną ze względu na wysoki poziom zaraźliwości tej choroby, wskutek czego większość osób przechodzi ją w wieku dziecięcym. Niestety ospa wietrzna u dorosłych ma cięższy przebieg i może wiązać się z poważnymi powikłaniami, takimi jak m.in. stany zapalne nerek, wątroby, mięśnia sercowego, stawów czy zapalenie opon mózgowych. Ospa wietrzna jest niebezpieczna także dla kobiet w ciąży, u których może wywoływać nawet poronienie.

Ospa wietrzna – leczenie

Ospa wietrzna u dzieci zwykle ma łagodny przebieg. Wówczas leczenie ma charakter objawowy (podawanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, leków przeciwświądowych, a także higiena skóry i odpowiednie nawadnianie organizmu). Dzieci powinny pozostać w domu i odpoczywać do momentu wyleczenia.

Na poważniejszy przebieg ospy wietrznej narażeni są dorośli, noworodki, dzieci z niedoborami odporności oraz dzieci z chorobami skóry. U dzieci, u których zachodzi ryzyko cięższego przebiegu tej choroby, a także u osób dorosłych  leczenie ospy wietrznej może wymagać podania stosownych leków przeciwwirusowych, które przepisuje lekarz internista. Hamują one rozwój wirusa, pomagając tym samym organizmowi w zwalczaniu choroby, jaką jest ospa wietrzna. Leczenie powinno oczywiście obejmować także przyjmowanie leków łagodzących objawy. Kobietom w ciąży podaje się immunoglobuliny przeciwko wirusowi ospy wietrznej, aby zapobiec ciężkiemu przebiegowi choroby i poronieniu.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl