Depresja – przyczyny, objawy, leczenie

Depresja jest jedną z najpoważniejszych chorób psychicznych, na którą może chorować nawet 350 milionów ludzi na świecie. Niestety często mylona jest ze zwykłym obniżeniem nastroju, co stanowi duże niebezpieczeństwo dla osoby chorej, ponieważ nieleczona depresja może prowadzić do poważnych konsekwencji – zarówno psychicznych, jak fizycznych. Dowiedz się, czym jest depresja, jakie wyróżniamy rodzaje depresji, jakie objawy depresji należy umieć rozpoznawać, jakie są przyczyny depresji oraz jak przebiega leczenie tej choroby.

Czym jest depresja?

Depresja jest uznawana przez WHO za 4. najpoważniejszą chorobę na świecie, która niestety cechuje się wysokim wskaźnikiem śmiertelności. Stan depresyjny charakteryzuje się spadkiem nastroju, uratą zdolności do odczuwania przyjemności, brakiem motywacji do działania, utratą zainteresowań i pasji. Epizody depresyjne średnio trwają od 6 do 9 miesięcy, niestety mają charakter nawracający. Nieleczone mogą trwać wiele lat, a nawet do końca życia pacjenta.

Rodzaje depresji

Istnieje kilka rodzajów depresji, które wywoływane są przez inne czynniki i pojawiają się u osób w różnym wieku.

  • Depresja jednobiegunowa  – charakteryzuje się występowaniem jednego epizodu depresyjnego, który ma charakter nawracający (objawy ustępują i powracają).
  • Choroba afektywna dwubiegunowa – w tym przypadku naprzemiennie występują różne epizody depresyjne, epizody maniakalne i hipomaniakalne. Pacjent może odczuwać naprzemiennie euforię i smutek.
  • Depresja atypowa – występują przy niej wzrost apetytu i nadmierna senność, reaktywność nastroju (poprawa wskutek dobrych informacji), gorsze samopoczucie wieczorami niż w ciągu dnia.
  • Depresja endogenna – spowodowana niedoborem neuroprzekaźników (dopaminy, serotoniny i noradrenaliny).
  • Depresja egzogenna – wywołana negatywnymi wydarzeniami z życia, np. śmiercią bliskiej osoby, niepowodzeniem zawodowym, problemami rodzinnymi itp.
  • Depresja w ciąży i poporodowa – spowodowana zmianami hormonalnymi i obawami przed narodzinami dziecka.

Przyczyny depresji

Przyczyny depresji to bardzo szeroki temat, któremu można by poświęcić osoby artykuł. Mogą mieć one podłoże genetyczne – dzieci rodziców chorujących na depresję zapadają na nią znacznie częściej. Ponadto depresję mogą wywoływać także:

  • zmiany hormonalne – nieprawidłowe stężenie hormonów tarczycy lub hormonów płciowych;
  • nieprawidłowe stężenie wybranych witamin i minerałów;
  • czynniki psychologiczne, np. samotność, niski status społeczny, nadmiar stresu, brak wsparcia, wysoki poziom lęku;
  • czynniki środowiskowe – np. przemoc, niepowodzenia w życiu osobistym, problemy zawodowe, brak akceptacji w środowisku, traumatyczne wydarzenia, ciężkie choroby.

Objawy depresji

O depresji mówimy w sytuacji, kiedy jednocześnie mają miejsce co najmniej 2 tzw. objawy osiowe, a także co najmniej 2 objawy dodatkowe i utrzymują się one co najmniej przez okres 2 tygodni. Objawy osiowe depresji to obniżenie nastroju, utrata zainteresowań, utrata energii i wyczerpanie. Czym objawia się depresja oprócz objawów osiowych? Dodatkowe objawy depresji to np.:

  • obniżona samoocena, brak wiary w siebie, niskie poczucie własnej wartości;
  • zaburzenia snu;
  • obniżenie uwagi i koncentracji;
  • pesymistyczne myślenie;
  • spadek apetytu;
  • myśli i próby samobójcze.

Leczenie depresji

Leczenie depresji jest niestety procesem bardzo złożonym, a skuteczność poszczególnych środków w indywidualnych przypadkach może być bardzo różna. Dlatego metody leczenia depresji zawsze dobierane są pod kątem potrzeb pacjenta.

W leczeniu depresji podstawą jest terapia poznawczo-behawioralna. Jej celem jest zmiana negatywnych przekonań pacjenta. Pacjenci ponadto zdobywają wiedzę na temat depresji i umiejętności radzenia sobie z jej objawami.

W cięższych przypadkach leczenie depresji wymaga zastosowania środków farmakologicznych. Pacjentom zaleca się stosowanie środków aktywizujących, których działanie wpływa na poprawę nastroju i pomaga niwelować dokuczliwe objawy depresji. Leki niestety nie przynoszą natychmiastowego efektu – poprawa może przyjść nawet po 2–4 tygodniach. Leki aktywizujące i leki psychotropowe na depresję przepisuje psychiatra.

W leczeniu depresji nieocenione jest wsparcie bliskich osób oraz ich wyrozumiałość dla chorego.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl