Rumień guzowaty

Co to jest rumień guzowaty?

Rumień guzowaty objawia się pod postacią zapalnych zmian, przypominających podskórne guzki. Pojawiają się one najczęściej na przedniej powierzchni podudzi, ale mogą też pokazać się na łydkach. Zdecydowanie rzadziej zmiany lokalizują się na udach, pośladkach, ramionach, głowie i tułowiu.

Dolegliwość ta znacznie częściej dotyka kobiet. Stanowią one aż 90% przypadków wszystkich chorych. Jest to też w większości przypadłość ludzi młodych między 30 a 40 rokiem życia.

rumień guzowaty

Jakie są przyczyny rumienia guzowatego?

Jest to dolegliwość, która może pojawić się w przebiegu wielu różnych chorób, czy być skutkiem ubocznym po przyjęciu niektórych leków. Nie udało się jeszcze odkryć do końca jak powstaje. Przypuszcza się, że ma to związek z zaburzeniami immunologicznymi.

Jednymi z przyczyn występowania rumienia guzowatego są zakażenia. Bakterie, które mogą wywołać objawy to paciorkowce, prątki gruźlicy, salmonella czy rzeżączka. W przypadku zakażeń wirusowych, przypadłość może towarzyszyć zapaleniu wątroby typu B i C, mononukleozie czy HIV.

Cała grupa chorób, mogąca wywoływać objaw pod postacią rumienia, mieści się w zakresie dziedziny medycyny jaką jest reumatologia. Należą do niej toczeń rumieniowaty i układowy, zapalenie wielomięśniowe i skórnomięśniowe, twardzina układowa czy układowe zapalenie naczyń. Inne choroby, którym może on towarzyszyć to sarkoidoza i zapalenia jelit jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy Choroba Crohna.

Zdarza się też, że powodem pojawienia się rumienia guzowatego jest rozwijająca się w organizmie człowieka choroba nowotworowa.

Jakie są objawy choroby?

Jak już wcześniej wspomniano, rumień guzowaty występuje pod postacią bolesnych guzków. W miejscu ich występowania skóra jest zaczerwieniona i zauważalnie cieplejsza. Utrzymują się one nawet do 2 miesięcy. Nie pozostawiają trwałych blizn, jednak przez jakiś czas mogą być widoczne brunatne przebarwienia w miejscu, gdzie występowały.

Razem z guzkami często pojawiają się stan podgorączkowy i gorączka, objawy infekcji dróg oddechowych czy zapalenie stawów.

Niestety dolegliwości lubią nawracać. Dzieje się to najczęściej w okresie wiosenno-zimowym.

Jak rozpoznajemy rumień guzowaty?

W tym przypadku chorobę rozpoznaje się na podstawie występujących objawów. Lekarz może jednak wspomóc się różnymi badaniami diagnostycznymi. W badaniach laboratoryjnych szczególną uwagę zwraca podwyższone OB, krwinki białe, czy enzymy wątrobowe.

Pomocne okazuje się badanie RTG klatki piersiowej, jeśli rumień guzowaty jest wywołany chorobami płuc jak gruźlica czy sarkoidoza.

Wyjątkowo rzadko wykonuje się biopsje guzków. Nie jest to na ogół niezbędne do rozpoznania choroby, jednak czasami pozwala na odróżnienie od innych chorób o podobnych objawach.

Ważne jest to, żeby nie skupiać się wyłącznie na samym rumieniu guzowatym, a szukać przyczyny która go wywołała.

Do kogo się zgłosić po pomoc i jak leczymy?

W razie pojawienia się pierwszych dolegliwości, w pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić do specjalisty medycyny rodzinnej. Po wstępnym rozpoznaniu sytuacji zdecyduje on czy pokierować pacjenta do innego lekarza. Z racji najczęstszych przyczyn i wyglądu zmian są nimi przeważnie reumatolog, dermatolog czy lekarz chorób zakaźnych.

Leczenie musi przebiegać dwustopniowo. Polega ono na usuwaniu przykrych i bolesnych dolegliwości związanych z rumieniem, oraz leczeniu choroby która go wywołała. W pierwszym przypadku skupiamy się na używaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Jeśli to nie pomoże, wówczas do leczenia włącza się leki sterydowe. Jeśli chodzi o chorobę która go wywołuje, tutaj dalsza pomoc powinna być udzielona przez odpowiedniego lekarza specjalistę po jej rozpoznaniu.

W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl