Zespół Cieśni Nadgarstka

Zespół Cieśni Nadgarstka

Istnieje grupa chorób, nazywanych w medycynie neuropatiami nerwów obwodowych. Dochodzi w nich do nadmiernego ucisku na nerwy. Są to najczęściej miejsca, gdzie przechodzi on przez wąski kanał lub otwór. Może tak się dziać w kilku sytuacjach. Jedna z nich to ta, gdzie sam nerw jest obrzęknięty. Doprowadza to do zwiększenia się jego objętości i może być powodem „ciasnoty”. W innej sytuacji za sprawą zwyrodnień, urazów, czy krwawień dochodzi do jego zewnętrznego ucisku. Jeżeli zwężenie w miejscu przebiegu nerwu jest duże, może to doprowadzić do jego stałego uszkodzenia i powstania nieodwracalnych zmian, czy to w czuciu, czy poruszaniu daną częścią ciała.

Zespół Cieśni Nadgarstka

Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

Kości nadgarstka, oraz rozpostarte pomiędzy nimi więzadła tworzą kanał. Przechodzące przez niego ścięgna mięśni i nerw pośrodkowy umożliwiają nam poruszanie naszą dłonią i palcami. W wyniku zwężenia się tego kanału dochodzi do ucisku znajdującego się w nim nerwu. Z tego powodu pojawiają się uciążliwe i utrudniające funkcjonowanie dolegliwości.

Na to, jak mocno będziemy odczuwać problemy związane z zespołem cieśni nadgarstka wpływa kilka czynników.  Jednym z najważniejszych jest oczywiście stopień zwężenia. Wiąże się to bezpośrednio z siłą ucisku na nerw pośrodkowy. Inne ważne czynniki wpływające na nasilenie dolegliwości to czas trwania zaburzeń, oraz poziom wyrównania chorób przewlekłych, które również mają na to wpływ.

Jakie są przyczyny powstałego problemu?

Zespół cieśni nadgarstka dotyka często pacjentów reumatologicznych. Może on wystąpić w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowa, twardziny układowej, czy dny moczanowej. Również choroby, w których dochodzi do zaburzeń w wydzielaniu hormonów mogą być przyczyną zwężenia się kanału nadgarstka. Tutaj największe znaczenie mają cukrzyca, akromegalia czy niedoczynność tarczycy. Nie bez znaczenia są też urazy. W wyniku złamań może dojść to miejscowego obrzęku, krwiaków, lub przemieszczenia się odłamów kostnych, które mogą podrażniać nerw. W niektórych zawodach również zaobserwowano większą częstość zachorowań. Znaleźli się tutaj muzycy klawiszowi czy osoby pracujące zawodowo z komputerem i klawiaturą.

Jakie są objawy związane z uciskiem na nerw pośrodkowy i jak rozpoznać chorobę?

Początkowo pojawia się mrowienie, które dotyka kciuka i dwóch kolejnych palców. Jest to oczywiście związane z tym, że nerw pośrodkowy unerwia te właśnie obszary dłoni. Występują one od czasu do czasu, a najmocniej są odczuwalne wieczorem i w nocy. Z czasem objawy pojawiają coraz częściej i trwają coraz dłużej. Dołączają się również ból, drętwienia i osłabienie siły mięśniowej. W najbardziej zaawansowanej postaci pojawiają się upośledzenie lub nawet zniesienie czucia, oraz zaniki mięśniowe. Jest to szczególnie widoczne przy porównywaniu obu dłoni, gdzie na tej chorej możemy zauważyć znaczne zmniejszenie się kłębu kciuka.

Jeżeli chodzi o rozpoznanie choroby to bardzo istotny jest wywiad. Na podstawie dość charakterystycznego opisu objawów przez pacjenta, bardzo szybko można wpaść na odpowiedni trop. Dodatkowo lekarz, może posiłkować się badaniami pomocniczymi, do których należą USG, rezonans magnetyczny, czy badania przewodzenia nerwu pośrodkowego.

Jak leczyć i do kogo zgłosić się po pomoc?

Najważniejszym zadaniem jest zmniejszenie nacisku na nerw, aby umożliwić mu jego regenerację. W pierwszej kolejności stosuje się leczenie farmakologiczne za pomocą miejscowych zastrzyków z glikokortykosterydów. Jeżeli to nie pomoże, koniecznością może okazać się operacja, której efekty warto jest utrzymać poprzez fizjoterapię.

Bardzo ważne jest też leczenie choroby układowej, aby zniwelować ryzyko nawrotu problemu z nadgarstkiem.

Lekarzem, który powinien nam pomóc uporać się z problemem jest ortopeda, reumatolog lub chirurg ręki.

W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl