Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej jest dość częstą przypadłością, a jego występowanie może dotyczyć zarówno ludzi młodych jak i starszych. Powodowany jest różnymi przyczynami. Warto jednak pamiętać by nie bagatelizować tej przypadłości gdyż w większości może być spowodowana czymś poważnym.

Co oznacza ból w klatce piersiowej?

Źródłem tego bólu mogą być choroby:

  • serca
  • układu kostno-szkieletowego
  • przewodu-pokarmowego
  • inne np. podłoże psychiczne, nerwowe czy choroby płuc

Dlaczego boli w klatce piersiowej?

Przyczyną może być SERCE.

W przypadku dławicy piersiowej czynnikiem wywołującym lub nasilającym ból są wysiłek fizyczny (np. intensywne bieganie), stres emocjonalny, zimne powietrze, a nawet obfity posiłek. Umiejscowiony jest za mostkiem, może promieniować do szyi, żuchwy, ramion, łokcia oraz nadbrzusza. Należy pamiętać, że może to być np. ból przy bieganiu.

Jeżeli powodem jest zawał serca, ból ma podobny charakter jak w przypadku  dławicy piersiowej. Jest wtedy gniotący, piekący ściskający, z tymże trwa on dłużej niż w dławicy (ponad 30 minut, z kolei w dławicy jest to maksymalnie 20 minut). Inną rzeczą różnicującą te dwie przyczyny bólu w klatce piersiowej jest to, iż w przypadku zawału mięśnia sercowego ból nie ustępuje  po  przyjęciu nitrogliceryny i zaprzestaniu wysiłku fizycznego.  Dodatkowo mogą pojawić się duszność, poty, osłabienie, nudności, wymioty.

Gdy boli za mostkiem lub po lewej stronie klatki piersiowej może to oznaczać zapalenie osierdzia. Zdarza się, że ból promieniuje do szyi i lewego barku. Jest on ostry, kłujący  i o zmiennym natężeniu. Może być wywołany przez głęboki wdech, skręcanie tułowia, pozycję leżącą, kaszel. Zmniejsza się w pozycji siedzącej z pochyleniem do przodu. Dodatkowo towarzyszy mu  duszność. Jeśli ból dotyczy przedniej ściany klatki piersiowej może to oznaczać rozwarstwienie aorty. Zwykle promieniuje do okolicy międzyłopatkowej lub lędźwiowej. Jest on rozdzierający i niezwykle silny. Pojawia się nagle. Spowodowany jest wysokim ciśnieniem tętniczym.

Innym powodem mogą być przypadłości PŁUCNE

Ból opłucnowy przedstawia się również jako ból w klatce piersiowej, pojawia się gdy nacieczeniu zapalnemu ulegnie opłucna. Także podrażnienie opłucnej, zawał płuca albo odma opłucnowa mogą być jego przyczyną. Ból jest wtedy zazwyczaj jednostronny  i może promieniować do  okolicy międzyłopatkowej. Jego charakter jest ostry i kłujący. Nasila się przy głębokim wdechu, kaszlu, ruchach tułowia. Z kolei zmniejsza się po położeniu na bok, w którym występuje ból.

Układ NERWOWY

Nerwoból  jest zazwyczaj jednostronny jeśli dotyczy to półpaśca. Natomiast może być obustronny przy zmianach w kręgosłupie. Charakteryzuje się tym, że jest ostry. Nasila się przy dotykaniu wzdłuż przebiegu nerwu. Czasami nawet lekki dotyk może go powodować. Jeżeli mamy do czynienia z półpaścem dodatkowo pojawiają się typowe zmiany skórne. Jeżeli tyczy się to zmian kręgosłupowych pojawia się tkliwość przy ucisku kręgów piersiowych.

PRZEWÓD POKARMOWY jako kolejna przyczyna     

Piekący i gniotący ból w klatce piersiowej wskazuje na refluks żołądkowo-przełykowy. Lokalizuje się za mostkiem, ale może promieniować do pleców. Często wywołany jest przez obfity posiłek, pochylanie się albo pozycję leżącą. Dodatkowo pojawiają się ból w nadbrzuszu i objawy niestrawności.

Gdy boli po prawej stronie pod żebrami lub w nadbrzuszu może to świadczyć o kamicy żółciowej. Zdarza się, że ból promieniuje do prawego barku. Jest silny i narastający, ale potem staje się stały. Ustępuje wolno. Trwa od kilkunastu minut do kilku godzin. Spowodowany jest spożyciem tłustego posiłku. Zmniejsza się w pozycji leżącej bez ruchu.

Choroba wrzodowa powoduje umiejscowienie bólu w nadbrzuszu, a czasem w dolnej części klatki piersiowej. Ma raczej charakter tępy, rzadko ostry i piekący. W przypadku wrzodu żołądka, zjedzenie posiłku nasila odczucia bólowe. Z kolei we wrzodzie dwunastnicy zmniejsza  je. Dodatkowo występuje niestrawność.

UKŁAD RUCHU 

Ból kostno-stawowy  jest miejscowy, najczęściej jednak dotyczy przedniej ściany klatki piersiowej. Ma ostry lub gniotący charakter. Wzmaga się przy ruchach klatki piersiowej, szczególnie w kaszlu. Dodatkowo występuje tkliwość przy dotyku.

Podłoże PSYCHICZNE

Ból nerwicowy lokalizuje się na przedniej ścianie klatki piersiowej. Jego charakter jest zmienny. Wywołuje go stres emocjonalny. Towarzyszy mu duszność, kołatanie serca i niepokój.

Do jakiego lekarza zgłosić się z bólem w klatce piersiowej?

Wszystko zależy od tego jakie są odczucia bólowe, charakter bólu i jego umiejscowienie. Jeśli ból ma charakter typowo sercowy: pieczenie, ściskanie gniecenie należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala. Jeśli odczucia bólowe są słabsze trzeba  pomyśleć o wizycie u kardiologa.

Gdy ból w klatce piersiowej związany jest  z przyjmowaniem posiłków lub dodatkowo pojawia się niestrawność  należy rozważyć wizytę u gastroenterologa.

Jeśli pochodzenie bólu jest niejasne, ale jest związany z silnym stresem emocjonalnym, warto pomyśleć o wizycie u psychiatry.

W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl