Hipoglikemia – objawy i leczenie

Doktor objaśnia pacjentowi, że ma hipoglikemię

Hipoglikemia związana jest z patologicznym obniżeniem stężenie glukozy we krwi. Stan ten prowadzi do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu poszczególnych narządów, co stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jakie objawy informują o wystąpieniu hipoglikemii i jak przebiega jej leczenie?

Co to jest hipoglikemia? Na czym polega niedocukrzenie?

Hipoglikemia, nazywana inaczej niedocukrzeniem, występuje, gdy stężenie glukozy we krwi wynosi poniżej 3,9 mmol/l. Najczęściej stan ten rozwija się u cukrzyków. Diagnostyką i leczeniem hipoglikemii zajmuje się endokrynolog dziecięcy – w przypadku młodych pacjentów. Endokrynolog będzie również specjalistą, do którego kierują się dorośli pacjenci z objawami hipoglikemii.

Niedocukrzenie wpływa na zaburzone funkcjonowanie narządów w organizmie ludzkim, dlatego jest to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, szczególnie, gdy stan ten trwa dość długo.

Hipoglikemia reaktywna – co warto o niej wiedzieć?

Wyróżnia się również pojęcie, jakim jest hipoglikemia reaktywna. Polega ona na zaburzeniu gospodarki węglowodanowej. Stan taki pojawia się w czasie około 3 do 5 godzin od momentu spożycia posiłku. Reaktywna hipoglikemia pojawia się u pacjentów, u których stwierdzono stan przedcukrzycowy, a także osób, które mają za sobą operacje na przewodzie pokarmowym.

Hipoglikemia objawy – jak rozpoznać niedocukrzenie?

Najbardziej charakterystyczne objawy hipoglikemii, to:

 • uczucie niepokoju,
 • zwiększona nerwowość,
 • drżenie mięśni, przede wszystkim rąk,
 • zawroty głowy,
 • silne uczucie głodu,
 • osłabienie,
 • nagłe poty,
 • tachykardia,
 • uczucie zimna,
 • bladość skóry,
 • bóle głowy,
 • nudności.

W przebiegu hipoglikemii mogą, ale nie muszą, występować wszystkie z wymienionych objawów jednocześnie. U każdego pacjenta niedocukrzenie może się objawiać inaczej. Wiele zależy m.in. od dodatkowo występujących chorób, a także tempa spadku stężenia cukru we krwi. W skrajnych pojawiają się poważne zaburzenia w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Gdy dochodzi m.in. do problemów z oddychaniem czy drgawek, może to być znak, że nastąpiło uszkodzenie mózgu.

Hipoglikemia w ciąży – co warto o niej wiedzieć?

Hipoglikemia może również wystąpić u kobiet będących w ciąży. Jest to związane z naturalnym zjawiskiem wzrastania poziomu insuliny w ciąży, co z kolei prowadzi do spadku stężenia glukozy we krwi. Zbyt niski poziom cukru we krwi u kobiety w ciąży, może jednak prowadzić do rozwoju hipoglikemii ciążowej. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest niewłaściwe odżywianie się kobiety. Niedocukrzenie może również pojawiać się u kobiet, które w przeszłości zmagały się z cukrzycą.

Hipoglikemia u dzieci – z czym to się wiąże?

Niedocukrzenie to stan, który może wystąpić także u dziecka. Pojawia się u dzieci zmagających się z cukrzycą, ale i u zdrowych, które np. nie jadły śniadania, a dodatkowo są po intensywnym wysiłku fizycznym. Objawy hipoglikemii u dzieci są takie same, jak w przypadku dorosłych. W zależności od aktualnego stanu małego pacjenta oraz występujących objawów, konieczne jest wdrożenie indywidualnie dopasowanego leczenia.

Hipoglikemia może się pojawiać w wyniku cukrzycy. Wśród jej przyczyn wymienia się także niedożywienie, schorzenia wątroby, stres czy też zbyt długie przerwy między posiłkami. Ze względu na możliwe powikłania zdrowotne, a nawet zagrożenie życia, w przypadku pojawienia się charakterystycznych objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Częste epizody hipoglikemii mogą również wymagać stałej opieki lekarskiej i wdrożenia indywidualnie dopasowanego leczenia.

 

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl