Kardiomiopatia

Co to jest kardiomiopatia?

            Kardiomiopatia to choroba, która dotyczy przede wszystkim komór mięśnia sercowego i prowadzi do ich nieprawidłowego działania. Zostało wyodrębnionych kilka jej rodzajów, do których zaliczają się między innymi takie jej odmiany jak przerostowa, rozstrzeniowa, czy restrykcyjna. Dolegliwości związane z tym zaburzeniem objawiają się przede wszystkim niewydolnością serca.

kardiomiopatia""

            Przyczyn rozwoju nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu serca jest wiele i mają one związek z konkretnym rodzajem kardiomiopatii. Biorą w tym udział czynniki genetyczne, infekcje wirusowe, czy choroby które pierwotnie nie są związane z sercem, a mogą je uszkadzać.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa

          Ten konkretny rodzaj kardiomiopatii wiąże się z nadmiernym rozciągnięciem ścian serca, a zwłaszcza lewej komory. W konsekwencji prowadzi to do jej znacznego ścieńczenia i powiększenia jej objętości. Z tego powodu serce nie ma wystarczająco dużej siły skurczu, żeby wypompować odpowiednią ilość krwi do aorty.

            Rozstrzeń jest najczęstszą odmianą kardiomiopatii. Nieco częściej występuje ona u mężczyzn. Przyczyny rozwoju zaburzeń nie są w stu procentach pewne. Przypuszcza się jednak, że niektóre czynniki, zwłaszcza działające jednocześnie, doprowadzają do choroby. Zaliczają się do nich czynniki genetyczne, czy niektóre infekcje wirusowe. Okazuje się, że w 20-30% choroba występuje rodzinnie. Istotne jest narażenie serca na szczególnie toksyczne dla niego substancje takie jak nadmierne ilości alkoholu, leki chemioterapeutyczne, czy kokaina. U części osób do rozwoju kardiomiopatii rozstrzeniowej dochodzi w wyniku przebytego zapalenia mięśnia sercowego, czy choroby niedokrwiennej.

Na co skarży się chory?

          Jak już wcześniej było wspomniane, objawy są związane z rozwijającą się niewydolnością serca. Pacjent skarży się na spadek swojej wydolności fizycznej, zwłaszcza podczas wysiłku. Do tego występują problemy z oddychaniem, objawiające się uciążliwą dusznością i przyspieszonym oddechem. Nierzadko występują też zaburzenia rytmu serca mogące dawać uczucie jego kołatania. Zdarza się, że pojawiają się obrzęki, zlokalizowane zwłaszcza w okolicy kostek i podudzi.

Jak zdiagnozować problem?

          W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem okazuje się być Echokardiografia. Jest to inaczej badanie USG serca, w którym lekarz kardiolog może zaobserwować poszerzenie komory serca i zmniejszenie grubości jego ściany. Z innych badań, przydatne okazują się być EKG oraz RTG klatki piersiowej. Z tego pierwszego, doświadczony lekarz jest w stanie odczytać zmiany świadczące o nieprawidłowej budowie serca i zaburzenia jego rytmu. RTG natomiast może dostarczyć informacji na temat powiększenia samego narządu. Do badań rzadziej wykonywanych należą cewnikowanie serca czy jego biopsja.

Jak leczyć kardiomiopatię i kto powinien się tym zająć?

            Nie ma niestety leczenia, które pozwoliłoby pożegnać się z kardiomiopatią. Walka lekarzy skupia się przede wszystkim na objawach wynikających w niewydolności serca. Oznacza to, że stosowany leki mają wyrównać niemiarowy rytm serca, obniżyć ciśnienie tętnicze, czy zapobiegać powstawaniu zakrzepów.

            Z całą pewnością zabronione jest spożywanie alkoholu ze względu na jego toksyczny wpływ na serce. Zażegnanie nałogu tytoniowego również wpłynie korzystnie na przebieg choroby, zapewniając lepsze natlenienie krwi i tym samym poprawiając wydolność fizyczną pacjenta

            W przypadku tej dolegliwości wizyta u kardiologa jest koniecznością. To on dobierze najodpowiedniejsze dla pacjenta leczenie, które później będzie mogło być kontynuowane we współpracy z lekarzem rodzinnym.

 

W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl