Psychiatra – czym się zajmuje i jak wygląda leczenie?

Psychiatra słucha młodą kobietę

Pacjenci z zaburzeniami psychicznymi wymagają specjalistycznego leczenia. Lekarzem odpowiedzialnym za diagnostykę i leczenie chorób psychicznych jest psychiatra. Dowiedz się, czym się zajmuje psychiatra, co leczy, jak wygląda wizyta u psychiatry oraz jak przebiega leczenie psychiatryczne. Przekonaj się, dlaczego nie warto bagatelizować objawów i unikać kontaktu z psychiatrą.

Kim jest i co robi psychiatra?

Psychiatra to lekarz odpowiedzialny za diagnozowanie i leczenie zaburzeń i chorób psychicznych. Psychiatrę od psychologa odróżnia to, że psychiatra ukończył studia i praktykę medyczną, co upoważnia go do stawiania diagnozy medycznej i wdrażania właściwych metod leczenia, w tym przepisywania pacjentom leków oraz kierowania ich na oddziały szpitalne.

Jakie choroby leczy psychiatra?

Zaburzenia psychiczne mogą mieć różny charakter i dawać różne objawy. Co leczy psychiatra? Jakie choroby najczęściej są leczone przez tych specjalistów? Oto lista najczęstszych zaburzeń psychicznych, w leczeniu których psychiatrzy pomagają swoim pacjentom:

  • depresja;
  • myśli i skłonności samobójcze;
  • urojenia, omamy, słyszenie głosów lub widzenie obrazów, którzy nie doświadczają inni;
  • zaburzenia emocjonalne, wahania nastroju, uczucie lęku, strachu, odrzucenia i samotności, wycofanie się z życia społecznego;
  • schizofrenia;
  • choroba afektywna dwubiegunowa;
  • syndrom DDA (dorosłe dzieci alkoholików);
  • zespół stresu pourazowego;
  • manie prześladowcze i psychozy;
  • uzależnienia, np. od używek, hazardu czy seksu;
  • zaburzenia odżywiania, np. anoreksja i bulimia;
  • problemy z pamięcią i koncentracją.

Jak wygląda wizyta u psychiatry?

Konsultacje z psychiatrą przebiegają w komfortowej dla pacjenta atmosferze. W czasie wywiadu medycznego lekarz pyta o występujące objawy, a także  sytuacja z życia, które mogły wpłynąć na zmiany w samopoczuciu, zachowaniu czy pojawienie się innych objawów. W postawieniu diagnozy ważne będą informacje na temat jakości snu, ewentualnych zaburzeń odżywiania, relacji z bliskimi, życia osobistego, sytuacji zawodowej, a także ewentualnych objawów somatycznych.

W razie konieczności psychiatra może skierować pacjenta na testy psychologiczne, niezbędne badania laboratoryjne lub konsultację z innym specjalistą.

Co leczy psychiatra – jakie metody leczenia wdraża?

Leczenie psychiatryczne zwykle polega na przepisaniu pacjentowi odpowiednich środków farmakologicznych, które wykazują działanie mające na celu uregulowanie właściwych funkcji organizmu, których zaburzenia wywołują objawy choroby psychicznej. Dobór odpowiednich leków oraz dawkowania zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta i stopnia zaawansowania danych zaburzeń psychicznych.

To, jak leczy psychiatra, zawsze zależy od cech danego przypadku. Leczenie może wymagać wsparcia innych specjalistów, np. neurologa. Zaburzenia psychiczne mogą bowiem wynikać z nieprawidłowości w obszarze układu nerwowego. W wielu przypadkach pacjenci powinni wspierać leczenie poprzez terapię psychologiczną.

Co robi psychiatra w przypadku zaawansowanych przypadków zaburzeń psychicznych, w wyniku których zachowanie pacjenta może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa jego oraz osób z jego otoczenia? Wówczas konieczne może okazać się skierowanie pacjenta na oddział psychiatryczny.

Dlaczego nie warto rezygnować ze zdrowia psychicznego?

Niestety wiele osób obawia się wizyty u psychiatry – zaburzenia psychiczne wciąż stanowią pewne tabu, nie mówi się o nich w obawie negatywne i niesprawiedliwe oceny, odrzucenie przez środowisko czy utratę najbliższych. W rzeczywistości zaburzenia psychiczne to choroby jak każde inne. Wynikają z nieprawidłowych funkcji pewnych obszarów organizmu, które można leczyć, doprowadzając pacjenta do zdrowia lub spowalniając rozwój choroby.

Nie obawiaj się wizyty u psychiatry. Wczesne rozpoznanie zaburzeń psychicznych zwiększa szanse na powodzenie w ich leczeniu. Jeśli potrzebny Ci psychiatra – Szczecin to miasto, w którym możesz umówić się na konsultacje w Centrum Medycznym Sedimed.

 

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl