Trzepotanie przedsionków

Co to jest trzepotanie przedsionków?

Część chorób, które dotykają serca, wpływa na działanie komórek odpowiedzialnych za regulowanie jego pracy. Powstają wtedy zaburzenia rytmu serca, które będą doprowadzały do nieregularnej pracy tego organu. Jednym z takich właśnie zaburzeń rytmu serca jest trzepotanie przedsionków. Polega ono na przyspieszonych skurczach przedsionków, czyli tych jam serca, do których krew wraca z całego organizmu.

 

trzepotanie przedsionków

Arytmia ta może występować w postaci tak zwanych napadów, które ustępują samoistnie, lub utrzymywać się w sposób ciągły, tak zwany przetrwały. Trzepotanie przedsionków często rozwija się na podstawie innych chorób i nieprawidłowości, takich jak wady zastawek, nadciśnienie tętnicze, zapalenie mięśnia sercowego, czy nadczynność tarczycy. Nasilenie objawów samej arytmii i częstość występowania napadów w dużej mierze są uzależnione od stopnia w jakim kontrolowana jest choroba pierwotna.

Każde zaburzenie rytmu serca niesie ze sobą ryzyko powikłań. W przypadku trzepotania przedsionków są to powikłania zakrzepowo-zatorowe, które mogą doprowadzić np. do udaru niedokrwiennego mózgu. W perspektywie trwającej wiele lat choroby może rozwinąć się również niewydolność serca.

Kilka słów o budowie i działaniu serca

Nasze serce jest bardzo złożoną strukturą, której istotę funkcjonowania łatwiej będzie zrozumieć, przyrównując ją do pompy. Poprzez swoją rytmiczną i regularną pracę ma ona zapewnić stały przypływ krwi po całym naszym organizmie.

Serce jest mięśniem, składającym się z czterech jam. Do dwóch z nich, które nazywamy przedsionkami, krew z naszego ciała wraca do serca. Następnie przechodzi ona do dwóch kolejnych jam, które nazywamy komorami. Stamtąd już jest wypompowywana do tętnic, które rozprowadzają ją po całym organizmie.

Żeby zrozumieć jak to się dzieje, że serce pracuje w regularny i uporządkowany sposób, musimy przyjrzeć się jego budowie za pomocą mikroskopu. Znajdziemy tam wówczas dwa rodzaje komórek. Większa ich część to włókna mięśniowe, które odpowiadają za znaną wszystkim pracę serca, polegającą na jego rytmicznym kurczeniu się. Drugi rodzaj komórek odpowiedzialny jest za elektryczne pobudzanie serca do pracy. Są to włókna nerwowe, których jest zdecydowanie mniej.

Jak objawia się trzepotanie przedsionków?

W zależności od tego, z jakim typem trzepotania przedsionków mamy do czynienia, objawy mogą występować stale, lub mieć charakter napadowy. Najczęściej są to uczucie kołatania i niemiarowej pracy serca, ból w klatce piersiowej, osłabienie i duszność. Jeśli praca serca jest znacznie bardziej przyspieszona, mogą pojawić się spadki ciśnienia, a nawet omdlenia.

W jaki sposób rozpoznać trzepotanie przedsionków i jak ją leczyć?

W tym przypadku najważniejsze jest pojawienie się objawów. To na podstawie ich obecności lekarz jest w stanie wysnuć przypuszczenia i zlecić odpowiednie badania.

Podstawowym sposobem potwierdzenia napadu trzepotania przedsionków jest zrobienie badania EKG, na podstawie którego medyk będzie mógł potwierdzić obecność arytmii.

Jeśli chodzi o leczenie, to przyjmuje się tutaj dwie strategie działania. Pierwsza polega na przerwaniu napadu arytmii i ustabilizowaniu pracy serca. W tym celu najczęściej wykonuje się tak zwana kardiowersję elektryczną. W kolejnym kroku dobiera się takie leczenie, aby zapobiec ponownym napadom trzepotania przedsionków i zmniejszyć ewentualne ryzyko wystąpienia powikłań takich jak np. udar mózgu. Do dyspozycji pacjentów jest też zabieg ablacji, który polega na zniszczeniu prądem nieprawidłowo działający włókien nerwowych. W niektórych przypadkach daje to szanse na trwałe wyleczenie.

 

W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl