Dawid Garbiński - Ortopeda

Pan Doktor bierze udział w kursach ultrasonografii (DEGUM), radiologii obrazowej (DGOU), fizjoterapii z rehabilitacją (akademia fizjoterpaii ortopedycznej) i przede wszystkim ortopedii (kursy wg DGOU, kursy i szkolenia artroskopowe i endoprotetyczne – kolano, bark, biodro). Podczas wizyt, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, razem z pacjentem tworzy plan terapii i osiągnięcia celu pacjenta – może to być redukcja bólu, powrót do sprawności czy sportu. W swojej pracy bardzo duży nacisk kładzie na opiekę nad pacjentem przez zespół.
Pan Doktor prowadzi konsultacje w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Po ukończeniu studiów odbył staż w SPWSZ Arkońska w Szczecinie – część chirurgiczną odbył pod okiem specjalistów z oddziału chirurgii i transplantologii. Ortopedii uczył się od specjalistów z Oddziału V w Zdunowie. Sporą część stażu odbył jako lekarz na oddziale Covidowym, na samym początku pandemii Covid-19. Po ukończonym stażu zdobył miejsce w przygranicznej klinice w szpitalu akademickim (patronat Uniwersytetu Medycznego w Greifswaldzie). Jako miejsce specjalizacji wybrał oddział Ortopedii, Traumatologii i Medycyny Sportowej w AMEOS Klinikum Ueckermunde, gdzie co roku odbywa się certyfikacja dla centrum endoprotetycznego – od 7 lat oddział otrzymuje pozytywną opinię towarzystwa EndoCert, skupiającego najlepsze kliniki endoprotetyczne w całych Niemczech.

Pan Doktor oprócz wykonywania zabiegów i zachowawczej terapii bólów kręgosłupa (infiltracje, ostrzyknięcia) odpowiada za pacjentów w szpitalnym oddziale ratunkowym, gdzie ma kontakt z urazami i dolegliwościami dnia codziennego. Bierze również udział (w ramach pracy doktoranckiej) w badaniu wpływu treningu HIIT na pacjentów z otyłością i cukrzycą typu II. W czasie specjalizacji zdobył uprawnienia w ramach ultrasonografii i diagnostyki obrazowej – certyfikaty Izby Lekarskiej Meklemburgia Pomorze Przednie. USG narządu ruchu uczył się u jednego z twórców stowarzyszenia (DEGUM AK Bewegungsorgane) i propagatorów tej metody obrazowania w schorzeniach ortopedycznych – Dr H. Gaulrapp’a.

Leczone choroby, problemy zdrowotne, metody diagnostyczne:

  • bóle kręgosłupa – lokalne (kręgopochodne), pseudokorzeniowe, korzeniowe (związane z dermatomami),
  • bóle przewlekłe (klasyfikacja wg Gebershagen’a)
  • bóle dużych stawów – kolano, bark, biodro – głównie w chorobie zwyrodnieniowej oraz pourazowo.
  • bóle małych stawów – łokieć, nadgarstek, staw skokowy.
  • diagnostyka USG – bark (zapalenie kaletki, urazy stożka rotatorów, długa głowa bicepsa, zmiany zwyrodnieniowe), łokieć (łokieć tenisisty/golfisty), nadgarstek (zapalenia pochewek ścięgnistych w przedziałach prostowników – np. zapalenie de Quervain, CTS, zespół kanału nadgarstka), stawy międzypaliczkowe (wykrywanie zmian reumatologicznych, palce zatrzaskujące), kolano (obrzęk, troczki rzepki, łąkotki, więzadła, ciało Hoffy, kaletki).